Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu
Katalog wystawy przygotowanej przez cztery polskie rezydencje królewskie i Museum Belvedere w Wiedniu zawiera sześć esejów o polityce i kulturze czasów Jana III oraz opisy dzieł sztuki prezentowanych na ekspozycji: obrazów, dzieł rzemiosła artystycznego, militariów i drogocennych pamiątek. Twórcom wystawy udało się przedstawić wiedeńskiej publiczności przekonujący i wieloaspektowy wizerunek Jana III – monarchy, który odegrał ważną rolę w dziejach Europy, wielkiego wodza, mecenasa sztuk i nauk, wreszcie ojca rodziny. Wystawa czynna od 7 lipca do 1 listopada 2017 w Pałacu Zimowym księcia Eugeniusza Sabaudzkiego w Wiedniu.
Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu, red. Maike Hohn, Konrad Pyzel, Wien - München - Warszawa 2017, s. 279, ISBN 978-3-903114-35-7
Kup teraz w e-sklepie.
Polecane

Zbawca Europy. O graficznych tezach gloryfikujących Jana III Sobieskiego
Rycerskie czyny i cnoty Jana III Sobieskiego znane były w całej Europie. Wizerunek Sobieskiego stał się podobnie rozpoznawalny, jak portrety papieża, cesarza czy króla Francji. Głównymi bohaterkami tej książki są graficzne tezy dedykowane Janowi III. Autorzy wielkoformatowych rycin akademickich połączyli wątki propagandy wizualnej z okresu przed- i powiedeńskiego z erudycyjną argumentacją naukową.

Rzeczpospolita a Rosja w latach 1680-1686. Zawarcie traktatu o pokoju wieczystym
Pokój wieczysty z 1686 r. pomiędzy Rzecząpospolitą a Rosją stanowił moment przełomowy, po którym ostatecznie zakończyła się zarówno ekspansja terytorialna państwa polsko-litewskiego, jak i jego aktywna polityka międzynarodowa. Rosyjski historyk i archwista dr Kirył Koczegarow analizuje politykę zagraniczną Rosji tego okresu w oparciu o bazę źródłową. Liczne aspekty polityki zagranicznej Rzeczypospolitej tego okresu zostały opisane na podstawie literatury polskiej, z wykorzystaniem polskich dokumentów archiwalnych.

Król Jan III Sobieski i Rzeczpospolita w latach 1674-1683
W prezentowanym tomie, zawierającym dziesięć artykułów, znawcy epoki staropolskiej przyglądają się dziejom władcy i państwa w okresie między Chocimiem a Wiedniem, gdy Rzeczpospolita po raz ostatni w swej przedrozbiorowej historii odgrywała ważną, a często decydującą rolę na arenie europejskiej. Badaczy interesuje życie wewnętrzne państwa, zwłaszcza system parlamentarny, jak i polityka zagraniczna, która doprowadziła Lwa Lechistanu pod mury Wiednia i do namiotów wielkiego wezyra. Czasy były gorące, pasjonujące i pełne niespodziewanych zwrotów akcji – i taka niech będzie lektura tej książki.

Katalogi wystaw
Zapraszamy do zapoznania się z katalogami towarzyszącymi wystawom w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.