Jedność w różnorodności | warsztaty wielokulturowe dla szkół podstawowych
Wierzymy, że misją muzeum jest nie tylko upowszechnianie wiedzy, ale także stwarzanie bezpiecznej przestrzeni wymiany myśli i doświadczeń. Dlatego zapraszamy uczniów i nauczycieli na warsztaty poświęcone przeciwdziałaniu agresji i dyskryminacji oraz promujące postawy otwartości i tolerancji. Zajęcia poruszą liczne wątki wielokulturowe oraz wzbudzą krytyczną refleksję wobec inności – poczynając od odmienności w sztuce, pozwolą szerzej spojrzeć na relacje społeczne.
Zajęcia organizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem Salam Lab, prowadzone będą przez specjalistów, nierzadko terapeutów. Spotkania o intensywnym warsztatowym charakterze stanowią jedną z form szeroko rozumianej muzeoterapii.
Spotkania odbywają się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i są bezpłatne. Jedno spotkanie składa się z dwóch 1,5-godzinnych bloków.
Grupa wiekowa: klasy VI–VIII SP
Czas trwania: 2 warsztaty x 1,5 godz. + przerwa
Warsztat nr 1: Jedność w różnorodności
Czym jest społeczeństwo wielokulturowe? Kto tworzy nasze wielokulturowe społeczeństwo? Czym są dyskryminacja i nierówności społeczne oraz jaki wpływ mają te zjawiska na funkcjonowanie społeczeństwa, które tworzymy? Podczas warsztatów będziemy wspólnie szukać odpowiedzi na te pytania i zastanawiać się, jak możemy budować mosty pomiędzy różnymi kulturami, rozwijać w sobie empatię i uczyć się uważności na drugiego człowieka.
Cele warsztatu:
- zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania społeczeństw wielokulturowych;
- zwiększenie świadomości na temat sytuacji osób doświadczających dyskryminacji;
- budowanie postawy otwartości i szacunku wobec inności.
Słowa kluczowe: wielokulturowość, empatia, dyskryminacja, nierówności społeczne
Metody pracy: dyskusja, praca w grupach, wchodzenie w rolę
Czas trwania zajęć: 90 minut
Warsztat nr 2: Lekcje pokoju
Warsztaty o tematyce migracyjnej połączone ze spotkaniem z osobą z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym. Podczas zajęć uczniowie i uczennice rozmawiają o zjawiskach migracji na świecie, przyczynach uchodźstwa oraz źródłach naszej wiedzy na te tematy. Wspólnie zastanawiamy się, jakie stereotypy na temat uchodźców czy innych grup mniejszościowych żyjących w Polsce dominują w naszej społeczności, skąd się biorą te obrazy świata i jaki mają na nas wpływ. Warsztaty są także okazją do poznania osoby z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym, która w drugiej części warsztatu podzieli się z uczestnikami swoją historią i odpowie na nurtujące młodzież pytania.
Cele warsztatu:
- zrozumienie, czym jest zjawisko migracji i uchodźstwa;
- zdobycie wiedzy o tym, czym są stereotypy i jaki mają wpływ na sposób postrzegania świata;
- zwiększenie świadomości na temat sytuacji osób doświadczających migracji i uchodźstwa żyjących w Polsce;
- pogłębienie wiedzy o innych kulturach i religiach podczas spotkania z osobą z doświadczeniem uchodźczym lub migracyjnym.
Słowa kluczowe: wielokulturowość, uchodźstwo, migracje, mniejszości narodowe i etniczne
Metody pracy: praca w grupach, dyskusja, spotkanie z osobą z doświadczeniem uchodźczym lub migracyjnym
Czas trwania zajęć: 90 minut
Terminy: 9, 22, 23, 29 października, 5 listopada, godz. 11.00–14.30
Rezerwacja:
- telefonicznie: +48 798 290 977 (pon.–pt., godz. 9–16),
- mejlowo: bilety@muzeum-wilanow.pl.
O STOWARZYSZENIU
Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju, funkcjonujące również pod nazwą Salam Lab, od 2021 roku wspiera działalność wychowawczą i profilaktyczną szkół. Misją organizacji jest budowanie mostów i kultury spotkania między różnymi społecznościami narodowościowymi i wyznaniowymi oraz przeciwdziałanie dyskryminacji. Misja ta realizowana jest poprzez działania edukacyjne i medialne. Cel Stowarzyszenia polega na dostarczaniu rzetelnych informacji na temat różnych kultur, mniejszości narodowych, etnicznych czy religijnych oraz zapobieganiu dyskryminacji poprzez przełamywanie stereotypów i budowanie postawy szacunku dla różnorodności. Dział Edukacji Salam Lab prowadzi warsztaty edukacyjne dla nauczycieli, edukatorów, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów, a także dla grup spoza środowiska szkolnego. Współpracuje regularnie z wieloma instytucjami kultury – między innymi z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Małopolskim Instytutem Kultury, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Pałacem Króla Jana III w Wilanowie w Warszawie.
Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju
ul. Zygmunta Augusta 5/2, 31-504 Kraków
www.salamlab.pl
KONTAKT:
Dział Edukacji Salam Lab
edukacja@salamlab.pl
+48 694 384 383