Konferencja Rektorów Uczelni Warszawskich w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
We wtorek 22 lutego 2022 r. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie gościło Konferencję Rektorów Uczelni Warszawskich. Rektorzy stołecznych uczelni wyższych reprezentujący m.in. Warszawski Uniwersytet Medyczny (który był inicjatorem spotkania), Szkołę Główną Handlową, Politechnikę Warszawską, Collegium Civitas, Uczelnię Łazarskiego, Akademię Sztuk Pięknych, Uniwersytet Muzyczny, Akademię Pedagogiki Specjalnej i SWPS, zwiedzili królewską rezydencję w towarzystwie Pawła Jaskanisa, dyrektora Muzeum i prof. Doroty Folgi-Januszewskiej, a później mogli zintegrować się w gościnnych wnętrzach Villi Intraty, gdzie realizowany jest oryginalny muzealny program rekonstrukcji historycznej. Gościom podano potrawy przygotowane według opracowanych w Muzeum receptur kuchni staropolskiej, czerpanych z najstarszych polskich książek kucharskich. Reprezentanci zasłużonych uczelni wyższych mogli przekonać się, w jaki sposób efekty badań naukowych (historycznych, antropologicznych, medycznych) przekształcane są w programy muzealne i działania popularyzujące odkrycia naukowe.
fot. Michał Teperek / Biuro Komunikacji i Promocji WUM
Polecane
Compendium ferculorum albo zebranie potraw
Compendium ferculorum z 1682 r. opisuje kuchnię barokową, pełną kontrastów i rozmachu, ceniącą iluzję i zaskoczenie, ale autor, Stanisław Czerniecki, nie wahał się też sięgać do wzorców z nowej kuchni francuskiej, ceniącej naturalny smak potraw, odrzucającej orientalny egzotyzm i łagodzącej surowe zasady staropolskiego postu. Muzeum Pałacu w Wilanowie wydało tę książkę w 2009 r. jako pierwszy tom serii Monumenta Poloniae Culinaria pod redakcją prof. Jarosława Dumanowskiego, a teraz oferuje Czytelnikom nowe, poprawione i uzupełnione Compendium ferculorum, które dzięki współpracy badaczy reprezentujących różne dziedziny wiedzy może być odczytane w szerszym kontekście.
Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisany roku 1757 dnia 24 lipca
„Zbiór dla kuchmistrza” to prawdziwa summa staropolskiej wiedzy kulinarnej. Kolekcja pochodzących z różnych źródeł receptur i porad została spisana dla Rozalii z Zahorowskich Pociejowej, właścicielki Uściługa na Wołyniu oraz znajdujących się dziś w Polsce Strzyżowa, Włodawy i Różanki.
Seria wydawnicza „Monumenta Poloniae Culinaria”
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wydaje źródła i opracowania dotyczące staropolskiej kuchni i kultury stołu, we współpracy z dr. hab. Jarosławem Dumanowskim, profesorem w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, założycielem Centrum Badań nad Historią i Kulturą Wyżywienia (Stacja Naukowa Polskiego Towarzystwa Historycznego).