[Księżyc i Tarcza Sobieskiego] Zapatrzeni w niebo | spacer po wystawie | 3 lipca
aktualność
Wystawa czasowa pt. „Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna” łączy postać Jana Heweliusza i jego przyjaźń z Janem III z pracami artystów współczesnych. Wystawie towarzyszy bogaty program działań edukacyjnych – dla rodzin z dziećmi, młodzieży, osób dorosłych. Zapraszamy!
Zapatrzeni w niebo, czyli podniebny spacer | spacer po wystawie
Na podniebny spacer wybierzemy się z malarzami, którzy czerpali inspirację z obserwacji firmamentu. Na ich płótnach niebo bywa zachmurzone, rozświetlone promieniami słońca, a niekiedy rozgwieżdżone. Na obrazach z cyklu „Cztery pory roku” nadwornego malarza króla Jana III Jerzego Eleutera Szymonowicza-Siemiginowskiego wypatrzymy znaki zodiaku. Zastanowimy się nad symboliką nieboskłonu w różnych okresach i poznamy najciekawsze mity na temat jego powstania.
Dla kogo: młodzież, osoby dorosłe
Kiedy: 3 lipca, godz. 12.00–13.00
Gdzie: szatnia pałacowa
Bilety: 20 zł; dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Atramentowe stwory | warsztaty kaligrafii
W sferze niebieskiej znajduje się obecnie 88 gwiazdozbiorów. W czasie warsztatów bliżej poznany te, którym patronują fikcyjne stworzenia mitologiczne. Pokażemy, w jakich sposób zaprezentował je na swoich mapach nieba wybitny gdański astronom Jan Heweliusz. Opowiemy związane z nimi mity i ciekawostki. Stworzymy stwory równie groźne co Ketos, Hydra czy Centaur. Przy użyciu dwuelementowych piór i kolorowych atramentów wykonamy kopie rysunków mitologicznych potworów z dzieł jednego z najwybitniejszych obserwatorów nieba w historii.
Dla kogo: warsztaty familijne (dzieci od 8 lat)
Kiedy: 10 lipca, godz. 13.30–15.30
Gdzie: Oficyna Kuchenna
Bilety: 20 zł; dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie
Wybierzemy się do Sali Uczt, gdzie prezentowane są prace Heweliusza – wspaniale oprawione woluminy, które cechuje piękna szata edytorska, luksusowa oprawa i ciekawa historia. O randze dzieł świadczy fakt wpisania jej na listę krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Podczas spotkania zobaczymy także prace graficzne i publikacje świadczące o związkach Jana III z astronomem oraz Gdańskiem – miastem, z którego pochodził uczony.
Odwiedzimy też Oranżerię, gdzie podziwiać można prace współczesnych artystów inspirowane twórczością Heweliusza. Rzeźby, grafiki, obrazy, instalacje, multimedia odnoszą się do działalności naukowych i artystycznej wartości prac słynnego astronoma.
Prowadzenie: Aleksandra Głowacz, kuratorka organizacyjna wystawy
Dla kogo: osoby dorosłe, młodzież
Kiedy: 17 lipca, godz. 14.30
Czas trwania: 75 min
Zbiórka: przy szatni
Wstęp: 20 zł
Wielkie podróże małych astronomów | kącik dla najmłodszych
Najmłodszych zwiedzających zapraszamy do astronomicznego kącika! W Oranżerii, w zaciszu i delikatnym półmroku, mogą oni przysiąść, aby odkrywać tajemnice nieba lub odpocząć po zwiedzaniu wystawy. Mali odkrywcy odnajdą tam szkatułkę, która skrywa drewniane tabliczki z zagadkowymi otworami. Gdy zaświecić na nie światłem, rzucą na ścianę cień, ukazujący wspaniałe konstelacje! W tym miejscu hasło „nauka przez zabawę” staje się wybitnie prawdziwe!
Dla kogo: dzieci do 10 lat
Kiedy: w czasie trwania wystawy
Gdzie: Oranżeria
Bilety: wstęp w ramach biletu na wystawę
Minione
Opowieść o chmielu – browar dawnego Gdańska | warsztaty kulinarne
Heweliusz zasłynął jako wybitny astronom, ale niemniejszą sławę zyskał jako… browarnik. Na warsztatach opowiemy o dawnej sztuce browarnictwa, a opowieść przeniesienie nas
w gdańskie zaułki, którymi chadzał sam Jan Heweliusz. Po prelekcji udamy się na chmielobranie, a z zebranych pożytków przygotujemy dania inspirowane dawnymi recepturami.
Kiedy: 24 kwietnia
Jan Heweliusz – astronom z wyobraźnią | warsztaty konstruktorskie
Jan Heweliusz zapisał się na kartach historii jako wybitny astronom obdarzony sokolim wzrokiem i niezwykłą wyobraźnią. Swoje obserwacje prowadził w samodzielnie stworzonej pracowni, którą nazwał „Stellaeburgum”, czyli „gwiezdne miasto”. Wyposażył ją we własnoręcznie wykonane narzędzia optyczne – zyskały one uznanie w oczach samego króla Jana III, który odwiedził gdańskiego uczonego w 1673 i 1677 roku. Monarcha złożył wówczas zamówienie na zestaw instrumentów obserwacyjnych, zawierający globusy, lunety, mikroskop oraz polemoskop, uznawany powszechnie za prototyp peryskopu. W trakcie warsztatów poznamy bliżej postać genialnego astronoma i jego wynalazek. Zaznajomimy się również z mechanizmem działania tego przyrządu optycznego na samodzielnie wykonanym modelu.
Kiedy: 22 maja
Niebo pełne gwiazd | warsztaty plastyczne
Niebo od zawsze fascynowało ludzi. Nasi przodkowie wpatrywali się w nie zarówno w nocy, jak w ciągu dnia, bo uważna obserwacja była dla nich źródłem wiedzy na temat upływającego czasu czy przyszłych zdarzeń. Dla współczesnego człowieka lustrowanie nieba ma już zupełnie inne znaczenie. To czynność, która pozwala przenieść się w zupełny inny wymiar rzeczywistości i zachęca do eksploracji kosmosu. Wiedział o tym już jeden z najwybitniejszy astronomów wszech czasów – Jan Heweliusz. Prowadzone przez niego obserwacje nieba doprowadziły do odkrycia aż siedmiu nowych gwiazdozbiorów, którym poświęcił swe najsłynniejsze dzieła: „Firmamentum Sobiescianum” i „Prodomus Astronomiae”. Graficzna wizualizacja gwiazdozbiorów jego autorstwa zdumiewa wysokim artyzmem, dokładnością i precyzją wykonania. W czasie warsztatów opowiemy, w jaki sposób powstawały wyjątkowe rysunki tego, co na niebie wypatrzyło bystre oko gdańskiego uczonego, cieszącego się uznaniem samego króla Jana III. Zdradzimy, jakie tajemnice skrywają konstelacje gwiazd, skąd się wzięły ich nazwy. Uczestnicy warsztatów spróbują przenieść na kartkę papieru gwiazdozbiór Scutum Sobiescianum, który został ustanowiony przez Jana Heweliusza na cześć zwycięzcy spod Wiednia.
Kiedy: 4 czerwca
Kulinarny zielnik | warsztaty kulinarne
Nacieszmy oczy przepięknymi ilustracjami dawnych zielników! Podziwiając piękno roślin, dokładnie przyjrzymy się ich budowie i poznamy ukrytą w nich moc. To niewyczerpane źródło inspiracji na gruncie kulinarnym, zdrowotnym i estetycznym! Wspólnie udamy się do ogrodu rekonstrukcyjnego, aby poznać dawne odmiany warzyw, owoców, ziół oraz wysłuchać opowieści o ich wykorzystaniu dawniej i dziś. Po zebraniu ogrodowin przejdziemy do warsztatowej kuchni, która stanie się polem smakowitych eksperymentów.
Kiedy: 5 czerwca
Jan Heweliusz – pasjonat obserwacji nieba | spacer po wystawie
Za sprawą jednego z najwybitniejszych astronomów wszech czasów udamy się w podniebną podróż. Dzięki niej poznamy wysokiej klasy artystyczne przedstawienia naukowych obserwacji nieba autorstwa Jana Heweliusza. Pozwolą one odkryć zarówno sztukę baroku, jak i fascynujący świat kosmosu. Zgłębimy wypełnioną dramatycznymi wydarzeniami historię życia uczonego. Co łączyło go z królem Janem III? Czy była to klasyczna relacja mecenacka? Jakie wartości Sobieski dostrzegał w pracy uczonego? I gdzie na niebie znajdziemy gwiazdozbiór Tarczy Sobieskiego? To tylko niektóre pytania, na które poszukamy odpowiedzi.
Kiedy: 12 czerwca
Polecane

Patrzę w niebo! | spotkania astronomiczne | 9 lipca i 6 sierpnia
Wszystkich miłośników kosmosu i gwiazd – zarówno młodszych, jak i nieco starszych, początkujących entuzjastów oraz osoby bardziej zaawansowane w temacie …

Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna
Wystawa w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przygotowana ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej oraz prezentująca prace i instalacje …

Fascynacje kolekcjonerskie Potockich – nowa ekspozycja
Na piętrze pałacu wilanowskiego oglądać można obecnie znakomite obrazy z kolekcji zapoczątkowanej przez Stanisława Kostkę i Aleksandrę Potockich – m.in. …

Kolekcjonerstwo Potockich | spacer po wystawie | 31 lipca
Otwarciu nowej ekspozycji w pałacu towarzyszy bogaty program działań edukacyjnych – dla rodzin z dziećmi, młodzieży, osób dorosłych i grup. …