Kurs koronki klockowej | dla średnio zaawansowanych | od 7 października
aktualność
Delikatne, wyszukane, misterne – to tylko niektóre z cech kojarzących się z koronkami. Na naszym kursie postaramy się przekonamy Was, że wykonanie koronki, przy odrobinie dobrych chęci, jest w zasięgu naszych rąk.
Na warsztat weźmiemy koronkę klockową. Do Polski zawitała w XVI wieku dzięki królowej Bonie i sprowadzonym przez nią włoskim mistrzom. Nazwę zawdzięcza klockom – drewnianym, podłużnym szpulkom, na które nawinięte są nici lniane, wełniane, jedwabne czy bawełniane. Wzór koronki powstaje przez przeplatanie nici nawiniętych na szpulki, według wzoru umieszczonego na specjalnej poduszce.
Koronka klockowa dla średnio zaawansowanych
Zapraszamy wszystkich, którzy pierwsze kroki w tworzeniu koronek klockowych mają już za sobą. Na kursie rozwiniemy umiejętności w technice przygotowania i wykonywania koronkowych wzorów. Poszerzymy też wiedzę związaną z historią koronczarstwa, ewolucją wzorów i zmianami w materiałach w ciągu wieków.
Zapewniamy wszystkie przyrządy i materiały konieczne do wykonania koronki.
Kurs obejmuje cztery trzygodzinne spotkania.
Prowadzenie: Joanna Sielska-Melchiori
Kiedy: 7, 14, 28 października, 4 listopada 2023 r., godz. 9.00–12.00
Gdzie: Domek Lanciego
Koszt: 400 zł
Joanna Sielska-Melchiori – dyplomowany konserwator dzieł sztuki – tkanin zabytkowych. Koronkę klockową poznała na Malcie w 2005 roku. Uczestniczyła w pełnym kursie z historii koronki „Recognition, study and cataloguing of lace” organizowanym przez Fondazione Arte della Seta Lisio we Florencji. Od 10 lat uczy koronki klockowej.
Zapraszamy do Klubu Koronki Klockowej, w którym pod czujnym okiem specjalisty można rozwijać koronkową pasję!
Informacje:
Nela Kokoszka
koordynator programów dla dorosłych
nkokoszka[at]muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38
Zachęcamy też do przeczytania artykułu o historii koronki klockowej – zarówno w Europie, jak i w Polsce. Artykuł w formacie PDF jest dostępny do pobrania poniżej.
Polecane

Domek Lanciego po remoncie
W listopadzie 2022 r. otworzyliśmy Domek Lanciego – nowe miejsce twórcze na mapie Warszawy, w całości oddane dawnym rzemiosłom. Będziemy …

Historia koronki klockowej
Koronki przez wieki uważane były za najbardziej ekskluzywne tekstylne wyroby dekoracyjne. Ich popularność oraz kosztowność nieustannie wzrastały aż do momentu …

Koronki koronowanych
Mikołaj Rej pisał: „Z łyka forboty, szlachcic bez cnoty”. W jego mniemaniu koronki stanowiły zatem wyróżnik szlachectwa! Nie bez przyczyny …

Książę Janusz Radziwiłł: między koronkami a ferezją
„Słynął z urody, piękności i dworskiego układu na dworze Władysława IV. Podczas bytności swojej za granicą, na dworach rozmaitych książąt, …