Kurs koronki klockowej | do 7 maja
aktualność
Delikatne, wyszukane, misterne – to tylko niektóre z cech kojarzących się z koronkami. Na naszym kursie postaramy się przekonać Państwa, że wykonanie koronki, przy odrobinie dobrych chęci, jest w zasięgu naszych rąk.
W czasie warsztatów zapewniamy wszystkie przyrządy i materiały konieczne do wykonania koronki.
Koronka klockowa dla każdego – kurs dla początkujących i średnio zaawansowanych
Na warsztat weźmiemy koronkę klockową. Do Polski zawitała w XVI wieku dzięki królowej Bonie i sprowadzonym przez nią włoskim mistrzom. Swoją nazwę zawdzięcza klockom – drewnianym, podłużnym szpulkom, na które nawinięte są nici lniane, wełniane, jedwabne czy bawełniane. Wzór koronki powstaje przez przeplatanie nici nawiniętych na szpulki, według wzoru umieszczonego na specjalnej poduszce.
Zapewniamy wszystkie przyrządy i materiały konieczne do wykonania koronki.
Kiedy: 26 marca, 2 kwietnia, 23 kwietnia, 30 kwietnia, 7 maja, 2022 r. w godz. 9–12 (kurs obejmuje pięć spotkań)
Gdzie: Stary Browar, ul. St. Kostki Potockiego 11
Koszt: 400 zł (za cały kurs)
Płatność: bilety można kupić w kasie lub online
Zapraszamy do Klubu Koronki Klockowej, w którym pod czujnym okiem specjalisty można rozwijać koronkową pasję!
Informacje:
Nela Kokoszka
koordynator programów dla dorosłych
nkokoszka[at]muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38
Pobierz artykuł PDF:
Zachęcamy też do przeczytania artykułu o historii koronki klockowej – zarówno w Europie, jak i w Polsce. Artykuł w formacie PDF jest dostępny do pobrania poniżej.
Polecane

Kursy haftu
Spowolnijmy bieg czasu i zanurzmy się w tradycję. W ramach Wilanowskiego Atelier ożywiamy dawną, wspaniałą sztukę haftu. Zapraszamy na warsztaty dla początkujących i zaawansowanych, podczas których w pałacu króla Jana III ożywa na nowo zanikająca sztuka czarowania igłą i nitką.

Koronki koronowanych
Mikołaj Rej pisał: „Z łyka forboty, szlachcic bez cnoty”. W jego mniemaniu koronki stanowiły zatem wyróżnik szlachectwa! Nie bez przyczyny …

Książę Janusz Radziwiłł: między koronkami a ferezją
„Słynął z urody, piękności i dworskiego układu na dworze Władysława IV. Podczas bytności swojej za granicą, na dworach rozmaitych książąt, …