Listy Marii Kazimiery z Archiwum Sobieskich w Oławie, t. 1: Listy do synów z lat 1696-1704
Listy Marii Kazimiery z Archiwum Sobieskich w Oławie, t. 1: Listy do synów z lat 1696-1704, opracowanie i redakcja naukowa: Anna Leyk i Jan Jerzy Sowa, „Monumenta Sobiesciana”, Warszawa 2019, ISBN 978-83-66104-24-2
Zasoby Archiwum Sobieskich w Oławie (obecnie w Narodowym Historycznym Archiwum Białorusi w Mińsku) mają fundamentalne znaczenie dla badań dziejów rodu Sobieskich oraz samej Marii Kazimiery. Spośród obszernego materiału źródłowego zachowanego w mińskim archiwum w pierwszej kolejności została opracowana korespondencja królowej skierowana do synów (listy z jednostek nr 256, 257, 258, 259, 260), z okresu po śmierci Jana III, gdy Marię Kazimierę pochłaniały zabiegi o zabezpieczenie i podział majątku rodowego, starania o tron Rzeczypospolitej dla Jakuba Ludwika oraz prób ułożenia relacji z nowym władcą Augustem II. Gdy próby te nie powiodły się, Maria Kazimiera zdecydowała się na opuszczenie Rzeczypospolitej i wyjazd do Rzymu, dzięki czemu uniknęła zepchnięcia do roli „zwykłej” magnatki. Listy pozwalają prześledzić proces dojrzewania do tej decyzji oraz determinację w dążeniu do utrzymania królewskiego statusu rodziny, podtrzymywania pamięci o czynach męża i gloryfikacji osoby Jana III (…).
Tom listów Marii Kazimiery z Archiwum Sobieskich w Oławie otwiera nową serię publikacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pt. Monumenta Sobiesciana. Jest ona dopełnieniem innej serii wydawniczej muzeum Ad Villam Novam, a także realizowanego przez muzeum programu Monumentum Sobiescianum, poświęconego badaniu i upowszechnianiu różnych aspektów życia i działalności Jana (III) Sobieskiego, jego dziedzictwa oraz legendy.
z przedmowy Pawła Jaskanisa
Polecane

Nowe książki wilanowskie
Zachęcamy do lektury książek wydawanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które wyróżniają się nie tylko ciekawą treścią, ale też piękną formą graficzną i ilustracjami. Oto tylko niektóre z nich

Seria wydawnicza „Silva Rerum”
Wilanowska „Silva Rerum” to seria, która w popularnej formie udostępnia wyniki badań naukowych i przybliża bogactwo kultury staropolskiej. Z tych opowieści wyłania się fascynujący obraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów na tle nowożytnej Europy.

Portret w Polsce XVI wieku
Książka profesora Przemysława Mrozowskiego to dzieło bardzo ważne w polskiej literaturze przedmiotu, zgoła wybitne. Założenie jest w nim niebywale ambitne: dać syntezę szesnastowiecznego, staropolskiego malarstwa portretowego w jego europejskich kontekstach. I zostało zrealizowane z sukcesem. Czyta się to dzieło znakomicie, z przyjemnością, gdyż napisane zostało giętkim językiem i wybornym stylem.

Tłumaczenia listów królowej Marii Kazimiery | prace zrealizowane w 2016 r.
Dzięki porozumieniu między Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie a Narodowym Historycznym Archiwum Białorusi w Mińsku (NGAB), w ramach …

Listy Marii Kazimiery z archiwum Sobieskich w Oławie, t. 2: Listy do synów z lat 1697-1704
Uwagi, czasem kąśliwe, choć często zasadne, pod adresem autorki listów, Marii Kazimiery, są mniej więcej znane. Dotyczą one jednak w zasadzie prawie wyłącznie ich formy, wynikającej, jak się wydaje, z osobliwej dwujęzyczności królowej.