PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska
nieslyszacy
PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska

Natura ciekawości – program edukacyjny do wystawy | 27 lipca

aktualność

Spotkanie z artystką prof. Agnieszką Cieślińską-Kawecką oraz autorskie warsztaty

Natura ciekawości_Plik graficzny Błażej Ostoja Lniski.png

Wystawę otworzy spotkanie z artystką prof. Agnieszką Cieslińską-Kawecką, która opowie o swojej twórczości i źródłach inspiracji. Odsłoni przed słuchaczami proces powstawania grafik i obiektów prezentowanych na wystawie. Wprowadzi też w historię grafiki klasycznej oraz tradycję zdobienia porcelany.

Spotkaniu będą towarzyszyły dwa autorskie warsztaty. Ukażą one arkana technik graficznych, którymi artystka posługuje się, tworząc unikatowe graficzne prace i obiekty 3d.

Druk słoneczny | natura ciekawości

fot_ebehrens_cyjanotypia4.jpg

Czy wiecie, czym jest druk słoneczny? Podczas warsztatów poznamy historię jednej ze szlachetnych technik fotograficznych – cyjanotypii! W trakcie zajęć wybierzemy się do ogrodu pożytkowego po inspirację, a następnie zobaczymy, jak wykonuje się odbitki cyjanotypowe. Do wykonania prac wykorzystamy własnoręcznie zebrane rośliny oraz fragmenty grafik Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej, które można obejrzeć na wystawie „Natura ciekawości”.

Dla kogo: rodziny z dziećmi 7–12 lat

Kiedy:

17 sierpnia

Gdzie: Wil.Lab

Bilety: 10 zł

Warsztaty rodzinne w Wil.Labie

Natura ciekawości_Gabinet osobliwości Fot. M. Januszewski.jpg

Podczas warsztatu poznamy historię kolekcjonerstwa i dawnych kunstkamer – gabinetów osobliwości. Przejdziemy się też do ogrodów pożytkowych, aby poszukać skarbów natury, a następnie na podstawie rycin i grafik Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej każdy samodzielnie skomponuje własną gablotkę z kolekcją owadów, minerałów, kamieni, porostów lub innych przyrodniczych curiosów z papieru.

Dla kogo: rodziny z dziećmi 7–12 lat

Kiedy:

27 lipca

31 sierpnia

Gdzie: Wil.Lab

Bilet: 10 zł

Warsztaty linorytu we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie

Natura ciekawości_Tablica Fot. M. Januszewski.jpg

Drzeworyt uważany jest za najstarszą technikę wykorzystywaną na zasadzie stempli już w starożytności. Chińska cywilizacja i kultura sprzyjały rozwojowi techniki najpierw kamieniorytu, a potem drzeworytu. Pierwsze odbitki na papierze powstałe w Korei, Chinach i Japonii datuje się na VIII w. n.e. W Europie początki drzeworytu związane były z opanowaniem umiejętności produkcji papieru, który wyparł pergamin dopiero na przełomie XIV i XV wieku. Linoryt zaś wynaleziono w 1863 r. Ta technika tzw. druku wypukłego rozpowszechniała się szybko, wypierając drzeworyt.

Prowadzenie: dr Irena Lavruszko i Kimba Kerner

Dla kogo: dorośli

Kiedy:

  • 4 sierpnia, godz. 11.00–15.00 – KUP BILET
  • 1 września 2024 r., godz. 11.00–15.00 – KUP BILET


Gdzie: Wozownia

Bilety: 50 zł

Oprowadzanie po wystawie „Natura ciekawości” – spacer z tłumaczeniem na język migowy

Natura ciekawości_Gabinet osobliwości szafka Fot. M. Januszewski.jpg

Wystawa „Natura ciekawości” jest dialogiem prac Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej z dziełami z kolekcji wilanowskiego muzeum. To zestawienie współczesnych prac graficznych z tajemniczymi reliktami przeszłości. Wystawa stawia więcej pytań, niż daje odpowiedzi. Czy dzieła z różnych czasów i kręgów kulturowych mogą opowiadać wspólną historię? Kolekcje dzieł sztuki początkowo są świadectwem fascynacji i doświadczeń kolekcjonera, ale zdarza się, że z czasem nabierają własnego charakteru. Każde zestawienie dzieł poprzez kontekst tworzy nową jakość. Podczas oprowadzania porozmawiamy o źródłach inspiracji artystki, ciekawości, która stanowi początki kolekcjonerstwa, oraz poznamy losy najciekawszych dzieł z wilanowskiego muzeum.

Dla kogo: wszyscy

Kiedy:

Gdzie: pałac, zbiórka w szatni

Bilety: 35 zł – normalny, 28 zł – ulgowy

Spacer o porostach w rezerwacie przyrody Morysin

Natura ciekawości_Natura Curiosity Fot. M. Januszewski.jpg

Zainspirowani twórczością prof. Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej zapraszamy na warsztat nauki rozpoznawania porostów w najdzikszej przyrodniczo części muzeum – rezerwacie przyrody Morysin! Warsztat poprowadzi specjalista – lichenolog dr Rafał Szymczyk, który rozbudzi w nas dziecięcą ciekawość klasyfikowania osobliwych organizmów, jakimi są porosty.

Podczas spotkania użyjemy specjalnego urządzenia do sonifikacji, aby słuchać drgań grzybów zlichenizowanych – porostów.

W miarę możliwości prosimy, by zabrać ze sobą lupy.

Dla kogo: rodziny z dziećmi, młodzież, dorośli

Kiedy: 10 sierpnia, godz. 13.00–16.00 – KUP BILET

Gdzie: Morysin, zbiórka przy kasie biletowej na przedpolu

Bilety: 35 zł – normalny, 28 zł – ulgowy

Oprowadzanie po wystawie „Natura ciekawości” – spacer z audiodeskrypcją

3. aut. Agnieszka Cieślińska-Kawecka.jpg

Wystawa „Natura ciekawości” jest dialogiem prac Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej z dziełami z kolekcji wilanowskiego muzeum. To zestawienie współczesnych prac graficznych z tajemniczymi reliktami przeszłości. Wystawa stawia więcej pytań, niż daje odpowiedzi. Czy dzieła z różnych czasów i kręgów kulturowych mogą opowiadać wspólną historię? Kolekcje dzieł sztuki początkowo są świadectwem fascynacji i doświadczeń kolekcjonera, ale zdarza się, że z czasem nabierają własnego charakteru. Każde zestawienie dzieł poprzez kontekst tworzy nową jakość. Podczas oprowadzania porozmawiamy o źródłach inspiracji artystki, ciekawości, która stanowi początki kolekcjonerstwa, oraz poznamy losy najciekawszych dzieł z wilanowskiego muzeum.

Dla kogo: wszyscy

Kiedy:

  • 11 sierpnia, godz. 11.00–13.00 – KUP BILET
  • 15września, godz. 11.00–13.00 – KUP BILET

Gdzie: pałac, zbiórka w szatni

Bilety: 35 zł – normalny, 28 zł – ulgowy

Zapach – kolor – kształt czyli warsztaty synestezji z perfumiarką

5. aut. Agnieszka Cieślińska-Kawecka.jpg

Synestezja to fascynujące zjawisko, które polega na łączeniu różnych zmysłów w jedno doświadczenie percepcyjne. Osoby doświadczające synestezji mogą mieć doświadczenia sensoryczne, w których bodźce z jednego zmysłu wywołują skojarzenia z innymi zmysłami. Dzięki temu zjawisku możemy eksplorować świat zapachów w sposób zupełnie nowatorski i kreatywny, otwierający nowe horyzonty zrozumienia naszej percepcji. Podczas autorskiego warsztatu ze specjalistką – perfumiarką każdy z uczestników stworzy indywidualną multisensoryczną kartę.

Prowadzenie: Zuzanna Ziętek

Dla kogo: od 13 lat

Kiedy: 28 września 2024 r., godz. 11.00–12.30 – KUP BILET

Gdzie: Domek Lanciego

Bilety: 50 zł


Minione

Transfer grafiki na obiekty, czyli grafika versus porcelana

Wykorzystamy przygotowane wcześniej elementy do dekoracji – motywy z wystawy autorskiej na kalkach ceramicznych. Po prezentacji metod dekorowania obiektów uczestnicy ozdobią własną porcelanową filiżankę lub kubeczek. Formy zostaną wypalone później w piecu ceramicznym i oddane po dwóch tygodniach gotowe do użytku.

Spacer o porostach oraz zwiedzanie wystawy „Natura ciekawości”

W twórczości artystki natknąć się można na prace graficzne zainspirowane m.in. XIX-wieczną ryciną Ernesta Haeckla-Lichenes „Porosty”. Przejawy linearnych, naturalistycznych porosto-kształtów umieszczone są m.in. na tajemniczym mebelku, we wnętrzu którego pojawia się zapach porostów. Ponadto rozety plech porostów pojawiają się na obrusach, filiżankach czy brodzie meduzy.

Osobliwą, sensoryczną wystawę odwiedzimy wraz z jej współkuratorką i lichenologiem Martą Poławską oraz lichenologiem dr. Rafałem Szymczykiem. W drugiej, warsztatowej części spotkania w historycznych ogrodach Wilanowa Rafał Szymczyk rozbudzi w nas dziecięcą ciekawość klasyfikowania zaskakujących organizmów, jakimi są porosty. W miarę możliwości prosimy, aby zabrać ze sobą lupy.

2024-06-19
Natura ciekawości_Buty Macieja Fot. M. Januszewski.jpg

Edukacja zmysłowa – komentarz do programu edukacyjnego

Program edukacyjny do wystawy Natura ciekawości. Prace Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej i zbiory wilanowskie buduje wielowarstwową narrację wokół zjawiska ciekawości i kolekcjonerstwa. …

1. aut. Agnieszka Cieślińska-Kawecka.jpg

„Natura ciekawości” – wystawa prac Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej i zbiory wilanowskie | 28 czerwca – 6 października

To będzie dialog teraźniejszości z przeszłością – muzealne obiekty z kolekcji wilanowskiej, pochodzące z różnych epok i kręgów kulturowych, spotkają …

facebook event banner mały.jpg

Wystawa | Dziedzictwo „Póki świat istnieje” w połączeniu nauki i sztuki konserwacji-restauracji dzieł sztuki | 10 maja-14 lipca

Wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w WilanowieWiedza …

7, laboratorium pomysłów, druk sloneczny Ewa Behrens-Nowakowska.jpg

Wilanowskie laboratorium pomysłów | kreatywne warsztaty dla dzieci | 20 lipca

Król Jan zawsze wspierał naukowców i badaczy… czy chcecie dołączyć do grona odkrywców? Zapraszamy do Wil.Labu na kreatywne warsztaty dla …

fot. Wojciech Holnicki, morysin, jezioro, jesień.jpg

„Zobacz Morysin!” | spacer po rezerwacie przyrody | 28 lipca

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za... Jeziorem Wilanowskim – znajduje się niezwykła kraina, w której człowiek jest tylko gościem! …

full.jpg

Zobacz pałac i park! | oprowadzanie w cenie biletu | soboty i niedziele

W każdą sobotę i niedzielę zapraszamy gości indywidualnych na godz. 11.00 i 13.00 na oprowadzanie po pałacu w Wilanowie

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum w Internecie

Organizator

Partnerzy

Sponsorzy

Idea & Design
Copyright © Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie internetowej oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych Użytkowników. Pliki cookies mogą Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptują Państwo stosowanie plików cookies. Potwierdzam, że aktualne ustawienia mojej przeglądarki są zgodne z moimi preferencjami w zakresie stosowania plików cookies. Celem uzyskania pełnej wiedzy i komfortu w odniesieniu do używania przez nas plików cookies prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności.

✓ Rozumiem