Nowe książki wilanowskie
W naszej księgarni muzealnej i w e-sklepie pojawiło się kilka nowości idealnych na jesienne wieczory. Ciekawa treść, piękna forma graficzna i ilustracje to tylko niektóre walory publikacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zachęcamy do lektury!
Pomysł na książkę pt. „Nierównym krokiem. Globalizacja i Europa wielu prędkości (1500–1800)” zrodził się podczas wykładów prof. Pawła T. Dobrowolskiego, historyka i dyplomaty, o cywilizacji europejskiej. Studenci Collegium Civitas stawiali liczne pytania, a profesor uznał, że opisanie własnych przemyśleń i wskazanie ważnych opinii na temat przemian społeczno-ekonomicznych oraz kulturalnych w latach 1500–1800 będzie dobrym wypełnieniem obowiązków wykładowcy.
Tak powstała pięknie ilustrowana publikacja, która łączy walory merytoryczne, wiedzę i doświadczenie Pawła T. Dobrowolskiego z jego znakomitym piórem i stylem narracji. Książka wydana przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie we współpracy z Collegium Civitas.
Kup ją teraz w e-sklepie.
„Skarbiec rozmaitych scjencji… Historia Rzeczypospolitej w sylwie z 1759 roku” opowiada o tym, co żyjący w XVIII wieku szlachcic wiedział o dziejach swojej ojczyzny i jak chciał je przedstawić potomnym. Spisywany dla synów, jak domowy podręcznik historii, był przygotowywany z zamiarem wydania go drukiem, ale pozostał w rękopisie przez ponad 250 lat. Autor „Skarbca...” omawia przeszłość polsko-litewskiego państwa jako całości i tym jego dzieło wyróżnia się spośród większości sylw – popularnych wśród szlachty polskiej zapisków, zawierających notatki na różne tematy i relacje z wydarzeń, spisywane na bieżąco.
Opracowany naukowo przez dr Joannę Orzeł „Skarbiec rozmaitych scjencji…” to 66. tom serii „Silva rerum" wydawanej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Oryginalną narrację uzupełniają liczne, starannie dobrane przez wydawcę ilustracje.
Kup ją teraz w e-sklepie.
Rozprawa „Archeolodzy polscy wobec nazizmu i stalinizmu” jest pierwszą próbą tak wyczerpującego przedstawienia postaw wybranej grupy czołowych archeologów polskich z lat 1939–1956 wobec totalitaryzmu nazistowskiego i stalinowskiego. Jak zauważa autorka dr Paulina Florjanowicz – Polska i jej obywatele doświadczyli grozy, zarówno nazizmu, jak i komunizmu. Ważna jest nie tylko rekonstrukcja dziejów badanej dyscypliny w tym okresie, ale i ujęcie komparatystyczne, prezentujące postrzeganie przez polskich archeologów ideologii rządzących zarówno w Berlinie, jak i w Moskwie.
To już 25. tom serii wydawniczej „Muzeologia” prezentującej interdyscyplinarne studia z zakresu muzeologii, rozumianej szeroko jako nauka o współczesnych muzeach, ich filozofii, etyce, misji, metodach działań, praktyce, zadaniach czy wykorzystywanych technologiach.
Kup ją teraz w e-sklepie.
„Toward a Universal Science. Sculpted and Painted Decorations in the Library of King Jan III at the Wilanów Palace” to angielskojęzyczna wersja książki pt. „W stronę uniwersalnej nauki. Dekoracja rzeźbiarsko-malarska biblioteki Jana III w pałacu w Wilanowie”. Autor Konrad Morawski podjął próbę rozszyfrowania treści zawartych w dekoracji biblioteki Jana III i częściowo zrekonstruował historię jej powstania. Analiza poszczególnych dzieł sztuki i studia kontekstowe umożliwiły mu sformułowanie wniosków dotyczących pierwotnego układu dekoracji i ich wydźwięku ideowego. Ważną część opracowania stanowi wskazanie wzorów graficznych, z których korzystali twórcy wystroju. Król Jan III, człowiek szerokich horyzontów i władca świadomy roli nauki i sztuki, posiadał w pałacu w Wilanowie bogato dekorowane pomieszczenie biblioteczne. Zachowany wystrój tego wnętrza daje nam wskazówki dotyczące zainteresowań Sobieskiego i pozwala wyobrazić sobie, jak oddawał się temu, co (jak mówią źródła) było jedną z jego większych przyjemności – lekturze.
Kup ją teraz w e-sklepie.
Wersja w języku polskim dostępna także w e-sklepie.
Polecane

Seria wydawnicza „Silva Rerum”
Wilanowska „Silva Rerum” to seria, która w popularnej formie udostępnia wyniki badań naukowych i przybliża bogactwo kultury staropolskiej. Z tych opowieści wyłania się fascynujący obraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów na tle nowożytnej Europy.

Seria „Muzeologia”
Wilanowska seria "Muzeologia" prezentuje interdyscyplinarne studia z zakresu muzeologii, rozumianej szeroko jako nauka o współczesnych muzeach, ich filozofii, etyce, misji, metodach działań, praktyce, zadaniach, wykorzystywanych technologiach.

Seria wydawnicza „Monumenta Poloniae Culinaria”
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wydaje źródła i opracowania dotyczące staropolskiej kuchni i kultury stołu, we współpracy z dr. hab. Jarosławem Dumanowskim, profesorem w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, założycielem Centrum Badań nad Historią i Kulturą Wyżywienia (Stacja Naukowa Polskiego Towarzystwa Historycznego).