Odkryj tradycję dotykiem | warsztaty sensoryczne dla dzieci i dorosłych | do 27 listopada
aktualność
Książki dotykowe to wspaniała okazja do eksploracji i zabawy – dla wszystkich dzieci, a szczególnie tych z niepełnosprawnością wzroku. Odpowiednio przygotowane otwierają nowe możliwości poznawania – książek jako przedmiotów i ciekawych historii. Sztuka przekazywania barw, stylów, emocji poprzez dotyk nie jest prosta, ale za to niezwykle wciągająca i satysfakcjonująca.
Czy chcielibyście nauczyć się, jak własnymi rękoma stworzyć magiczne książki dotykowe i za ich pomocą opowiadać historie? Czy macie ochotę poznać tajemnice tyflografiki, czyli sztuki graficznej poznawanej wyłącznie dotykiem? Zapraszamy na warsztaty!
Wspólnie stworzymy książki, które przyciągną dzieci do zabawy, a także staną się skarbnicą wiedzy dla tych, którzy mają problemy z widzeniem. Będziemy wspólnie tworzyć materiały inspirowane wnętrzami wilanowskiego pałacu, a każda strona będzie niespodzianką dla zmysłów – zimna i twarda, ciepła i puchata, a może nawet powyginana i fantazyjna!
Podczas warsztatów spróbujecie stworzyć teksty zarówno dużą czcionką, jak i w Braille’u, co uczyni Wasze książki jeszcze bardziej dostępnymi dla różnych czytelników.
„Moja pierwsza strona dotykowa”
W trakcie warsztatu każdy z uczestników przygotuje swoją pierwszą stronę dotykową. Tematem przewodnim będą wnętrza pałacu.
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, kim był Louis Braille i jak działa jego alfabet, poznają również zasady tworzenia grafiki wypukłej, tzw. tyflografiki, i sami spróbują wykonać swoje pierwsze strony dotykowe.
Terminy:
- 30 października (pon.), godz. 13.00–15.30 – POBIERZ BILET
- 4 listopada (sob.), godz. 12.30–15.00 – POBIERZ BILET
- 17 listopada (pt.), godz. 10.00–12.30
- 18 listopada (sob.), godz. 10.00–12.30
- 27 listopada (pon.), godz. 12.30–15.30 – POBIERZ BILET
Odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli (do 15 osób)
Miejsce: Domek Lanciego (ul. Stanisława Kostki Potockiego)
Udział: bezpłatny
„Mój pierwszy przewodnik”
Stwórzmy wspólnie sensoryczny przewodnik po pałacu! Zapraszamy na cykl trzech spotkań, podczas których wykonamy książkę dotykową zainspirowaną wnętrzami wilanowskiego pałacu. Będzie się ona składać z sześciu stron, każdą stronę wypełnią różne faktury, kształty i materiały. To pozwoli dzieciom i dorosłym spojrzeć na grafikę z zupełnie innej perspektywy – poprzez zmysł dotyku. Dodatkową inspiracją i informacją będą rymowanki przygotowane do poszczególnych stron.
Terminy:
I grupa – POBIERZ BILET
22 października, godz. 10.00–15.00
Część 1: wprowadzenie – spacer po pałacu, praca koncepcyjna, dobór materiałów, zapoznanie się z tekstem
Część 2: Wykonanie jednej strony
29 października, godz. 10.00–15.00
Część 1–2: Wykonanie czterech stron
5 listopada, godz. 10.00–15.00
Część 1: Wykonanie jednej strony
Część 2: Wykończenie
II grupa – POBIERZ BILET
12 listopada, godz. 10.00–15.00
Część 1: wprowadzenie – spacer po pałacu, praca koncepcyjna, dobór materiałów, zapoznanie się z tekstem
Część 2: Wykonanie jednej strony
19 listopada, godz. 10.00–15.00
Część 1–2: Wykonanie czterech stron
26 listopada, godz. 10.00–15.00
Część 1: Wykonanie jednej strony
Część 2: Wykończenie
Odbiorcy: dorośli
Miejsce: Domek Lanciego (ul. Stanisława Kostki Potockiego)
Udział: bezpłatny
„Warsztaty sztuki 3D – motywy wilanowskie”
Haft wilanowski to najbardziej rozpoznawalny element tradycyjnego stroju wilanowskiego. Zdobiono nim np. kobiece koszule. Haft ten był w całości wykonany jednym ściegiem w czarnym kolorze. Najczęściej przedstawiał gęste kwieciste wzory.
Na warsztatach wykonamy motywy z haftu wilanowskiego za pomocą wyjątkowego długopisu – 3D. Dzięki wypukłej fakturze wzory będzie można poznawać za pomocą dotyku.
Terminy:
- 30 października (pon.), godz. 16.00–18.00 – POBIERZ BILET
- 4 listopada (sob.), godz. 16.00–18.00 – POBIERZ BILET
- 17 listopada (pt.), godz. 13.30–15.30
- 18 listopada (sob.), godz. 13.30–15.30
- 27 listopada (pon.), godz. 15.30–17.30
Odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli (do 15 osób)
Miejsce: Domek Lanciego (ul. Stanisława Kostki Potockiego)
Udział: bezpłatny
Dołączcie do niezapomnianej przygody w świecie sztuki dotyku. Czekamy na Waszą kreatywność i ciekawość.
Wartość warsztatów: warsztaty nie tylko uczą tworzenia książek dotykowych, ale także pomagają uczestnikom zmienić swoje postrzeganie i percepcję z wizualnej na sensoryczną, co może być bardzo wartościowe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Zaproponowane warsztaty integrują edukację i sztukę, i jednocześnie mają potencjał, by wspierać osoby z niepełnosprawnością wzroku oraz z problemami sensorycznymi.
Muzeum zapewnia wszystkie materiały do pracy.
Kontakt i informacje:
Marta Walewska: : 22 54 42 759, mwalewska@muzeum-wilanow.pl
Patrycja Zalejska i Kirył Konowałow z Fundacji Kołobajki – prowadzący warsztaty
Pasjonaci tyflografiki i dizajnu, założyciele pracowni książki dotykowej dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Bajki pisane alfabetem Braille’a łączą z przestrzennymi, sensorycznymi ilustracjami uruchamiającymi wyobraźnię dziecka poprzez dotyk.
Ich pierwsza książka „Morskie opowieści kapitana Seo” zdobyła trzecią nagrodę w międzynarodowym konkursie Typhlo&Tactus, była również prezentowana w Brukseli podczas Polish Design Island. Made with Love.
Za artystyczną część projektu odpowiada Patrycja – absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, projektantka. Za organizację odpowiada Kirył – absolwent zarządzania kulturą i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim, który pisze wnioski i poważne pisma na zmianę z bajkami oraz prowadzi regularnie zajęcia i warsztaty. Razem postarają się sprawić, aby te parę godzin warsztatów zamieniło się w ciekawą podróż do kolorów widzianych palcami.
Elżbieta i Witold Szwajkowscy – autorzy rymowanek wykorzystywanych podczas warsztatów
Autorzy książek dla dzieci oraz pomocy edukacyjnych. W swoim dorobku mają ponad 40 pozycji wydawniczych wspomagających rozwój kompetencji językowych, poznawczych, społecznych i matematycznych. Starają się, aby ich teksty były bogate językowo, prawidłowo zrymowane i zrytmizowane, a także nienużące, dowcipne i czasem zaskakujące przesłaniem lub pointą. Dbają, żeby ich książki były atrakcyjne również dla dorosłych, którzy czytają je dzieciom, ponieważ dzieci bezbłędnie wyczuwają, że dorosły jest znudzony czytanym tekstem i tracą zainteresowanie słuchaniem.
Warsztaty są realizowane w ramach projektu „Sensorium wilanowskie”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Polecane

W rytmie roślin | zmysłowe spacery| 9 grudnia
Czy rośliny mogą być muzykami? Jaką melodię zagrałyby grzyby? Czy w żyłach pomarańczy pulsuje salsa? Serdecznie zapraszamy na wielozmysłowe spotkania, …

Sensorium wilanowskie
Muzea to uczta dla zmysłów: oglądamy, słuchamy, wąchamy, coraz częściej możemy również czegoś dotknąć. Jednak czasami bodźców jest zbyt dużo …

Zabawki dzieci królewskich w XVII wieku
Czym bawili się przyszli monarchowie, gdy jeszcze nie potrafili stanąć o własnych siłach, widzimy na portrecie Stanisława Leszczyńskiego, z przełomu …

PFRON | Usunięcie barier komunikacyjnych na wystawie „Kolekcjonerstwo Potockich”
Od lat pracujemy nad poprawą dostępności wydarzeń, wystaw oraz przestrzeni w pałacu i parku. Projekt pt. „Usunięcie barier komunikacyjnych na …