Orientalne lato: rośliny Imperium Osmańskiego w ogrodach wilanowskich | spacer | 18 lipca
aktualność
W tym roku inspiracją dla pałacowych ogrodników były wilanowskie muzealia pochodzenia tureckiego z XVII wieku: kafle i naczynia, dywany, namioty i bogate tkaniny. Czekają na nas barwne, pełne przepychu nasadzenia w osmańskim stylu, do których użyto aż 25 tysięcy roślin ozdobnych! Bogatym rabatom towarzyszy 50 botanicznych klejnotów – egzoty z historycznej kolekcji roślin donicowych.
Dla kogo: dorośli, młodzież, rodziny z dziećmi
Kiedy: 18 lipca, godz. 12.00
Zbiórka: kasa
Bilety: 15 zł
Polecane

Pokaz „Orientalne lato: rośliny Imperium Osmańskiego w ogrodach wilanowskich” | park | lipiec–wrzesień 2023
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Uniwersytet Warszawski są gospodarzami tegorocznego 17. Międzynarodowego Kongresu Sztuki Tureckiej (ICTA). Z …

Paradoksy szlacheckiego orientalizmu
Wpływ Orientu w dobie staropolskiej na różne elementy ówczesnej kultury materialnej jest rzeczą nader oczywistą. Mimo uwarunkowanej czynnikami polityczno-religijnymi wrogości …

Orientalizacja smaku artystycznego w czasach Jana III
Studia Wilanowskie, 1977 r. T. II W drugiej połowie XVII w. obserwujemy w Polsce najsilniejsze oddziaływanie sztuki muzułmańskiej w rzemiośle artystycznym i sztukach zdobniczych, a także w innych dziedzinach życia kulturalnego...

Laka orientalna i europejska
Laka orientalna stanowi jeden ze sposobów dekorowania powierzchni drewnianych, bambusowych, ceramicznych i papier mâché. Jest twardniejącą na powietrzu żywicą rosnących w Azji drzew tzw. lakowych. Głównym jej składnikiem jest nierozpuszczalny w typowych rozpuszczalnikach związek o zwyczajowej nazwie urushiol. Po nałożeniu i przeszlifowaniu wielu warstw barwionej i bezbarwnej żywicy uzyskuje się...

Chan krymski - orientalny despota czy pierwszy wśród równych?
Chanat krymski powstał ok. 1430 roku po rozpadzie Wielkiej Ordy, a kres jego istnienia położyła caryca Katarzyna II w 1783 …

Zostać sułtanem w Turcji osmańskiej
Zostać sułtanem w Turcji osmańskiej teoretycznie było dość łatwo, aczkolwiek oczywiście nie wszyscy mogli dostąpić tego zaszczytu. „Łatwo” jest określeniem …

Medresy i ulemowie w Turcji osmańskiej
Osmański XVI-wieczny uczony i wykładowca, Ahmed Taszköprülüzade podzielił wszystkie nauki na dobre – czyli takie, które sprzyjają poznaniu Boga – …

Nauka osmańska
Turcja osmańska była krajem muzułmańskim i fakt ten miał fundamentalne znaczenie dla rozwoju nauki. Doktryna islamu uznawała teologię za jedyną …