Pachnący weekend – kadzidła ziołowe i perfumy | warsztaty | 30 i 31 lipca
aktualność
Warsztaty tworzenia królewskich kadzideł ziołowych oraz pachnących potpourri
Słowo „perfumy” oznacza dym – pierwszymi perfumami na ziemi były kadzidła, których historia oraz zastosowanie są bardzo szerokie i fascynujące.
Podczas warsztatów własnoręcznie stworzymy kadzidła inspirowane królewską parą – Janem III i Marią Kazimierą. Za ich czasów miasta i dwory przenikały często nieprzyjemne wonie. Na domiar złego wierzono, że przenoszą one śmiertelne choroby. Aby dać wytchnienie nozdrzom, a także zabezpieczyć się przed śmiertelnymi odorami, tworzono ziołowe pachnidła.
Aromatyczne dymy unosiły się na uczęszczanych placach miast, w kościołach, pałacach czy w wiejskich chatach. Biedniejsi nosili przy sobie lniane woreczki napełnione wonnymi ziołami, zamożniejsi natomiast używali pomander – biżuteryjnych pojemniczków wypchanymi po brzegi najcenniejszymi dobrami aromatycznymi sprowadzanymi z najdalszych zakątków świata.
Kadzidła nie tylko uprzyjemniały codzienność, miały też wiele zastosowań – od zdrowotnych do duchowych. Niemal w każdej znanej kulturze praktykowano używanie kadzideł, także na ziemiach słowiańskich, gdzie służyły one do przypodobania się bogom czy nawiązania łączności z duchami. Kadzidła ziołowe są unikalną gałęzią zielarstwa, praktykowaną w wielu regionach świata, wykorzystywaną przez ajurwedę, medycynę chińską czy tybetańską.
Roślinny dym:
- stanowi połączenie się z archetypową medycyną roślinną,
- pozwala na spowolnienie tempa życia oraz relaks,
- wspomaga praktykę medytacji oraz tworzenia artystycznego.
Motywem przewodnim warsztatów będą królewskie rośliny z historycznych ogrodów wilanowskich. Zapoznamy się z historią kadzideł na świecie od czasów starożytnych do dzisiaj. Zaprezentujemy, jak używać roślinnego dymu w celach zdrowotnych, jak stosować go w medytacji i codziennym życiu, by zaznać przyjemnego relaksu. Podpowiemy, jak i gdzie samodzielnie zbierać aromatyczne rośliny przydatne do tworzenia naturalnych kadzideł.
Kiedy: 30 lipca 2022 r., godz. 14.00–18.00
Gdzie: Wozownia
Bilet: 500 zł
Prowadzenie: Monika Opieka-Nowak
Warsztaty tworzenia królewskich wód pachnących
Zainspirujmy się fascynującą historią pary królewskiej – Jana III i Marii Kazimiery – by na wyjątkowych warsztatach wyczarować naturalne, zniewalające perfumy.
Epoka Sobieskich to czas alchemicznych działań, pełen magii i dosłownie czarujących woni. Perfumy miały wiele zastosowań – wiązały się ze światem czarownic oraz farmacji. Pachnące mikstury służyły zdrowiu, zachowaniu wiecznej urody, uwodzeniu czy pozbawianiu życia niewiernych kochanków.
Luksusowe pachnidła tworzono z najznakomitszych roślinnych i zwierzęcych składników aromatycznych, takich jak ambra, castoreum, gorące przyprawy, róże, jaśminy, szafran, żywice z najdalszych zakątków świata czy cytrusy warte majątki.
„Weź trzysta lub czterysta złożonych czerwonych róż, idealnie czystych i świeżych, zebranych przed opadnięciem rosy. Ubij je energicznie w marmurowym moździerzu drewnianym tłuczkiem, dodaj do nich esencje wyżej wspomniane, podlej sokiem różanym, powstaną perfumy” – tak głosił jeden z dawnych alchemicznych przepisów.
Podczas warsztatów zaznajomimy się z podstawowymi pojęciami komponowania perfum naturalnych. Stworzymy własnoręcznie pachnidła według trzech alchemicznych zasad:
- sublimatio – przeniesienie niskiej substancji do wyższej formy przez ruch wznoszący,
- prima materia – mistyczne małżeństwo, łączenie przeciwległych elementów,
- solutio – zamiana ciała stałego w ciecz.
Wcielimy się w rolę dawnego perfumiarza lub perfumiarki i stworzymy wodę kolońską oraz toaletową z najznakomitszych materiałów roślinnych wykorzystywanych w perfumiarstwie naturalnym.
Kiedy: 31 lipca 2022 r., godz. 11.00–15.00
Gdzie: Wozownia
Bilet: 650 zł
Prowadzenie: Monika Opieka-Nowak
Zapraszamy także na wykład Moniki Opieki-Nowak pt. Zapach wszechświata 29 lipca o godz. 18.00 w ramach cyklu „Pałac w pełni”.
O prowadzącej
Monika Opieka-Nowak od wielu lat zgłębia starodawne rzemiosło perfumiarstwa naturalnego, przenosząc je na współczesny grunt. Uczyła się podstaw perfumiarstwa w Stanach Zjednoczonych, uczestniczyła również w licznych kursach z dziedziny zapachu i perfumiarstwa naturalnego. Niedawno ukończyła kilkumiesięczny kurs kadzideł, gdzie nauki pobierała od rdzennych Amerykanów, uczestniczyła również w ekwadorskim kursie szamańskim ze szczególnym uwzględnieniem roli zapachu. Jej pasją jest zgłębianie wiedzy o zapachach naturalnych na tle socjologicznym, duchowym, psychologicznym oraz kulturowym. Komponuje również autorskie perfumy naturalne. Wiele materiałów, których używa do komponowania zapachów, pozyskuje samodzielnie. Inspiracje zapachowe czerpie z natury, muzyki, sztuki oraz historii. Jest autorką pachnącej wystawy w BWA Wrocław, dla której skomponowała 27 zapachów naturalnych pól irygacyjnych, stworzyła również zapachy prądu dla Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, inspirując się bursztynem oraz wyładowaniami atmosferycznymi. Prowadzi liczne spotkania zapachowe, na których przybliża historię perfumiarstwa, uczy komunikacji węchu, prowadzi również warsztaty tworzenia własnych pachnideł i perfum.
W 2022 r. podjęła naukę w Instytucie Ajurwedy na kierunku aromaterapia w ajurwedzie. W 2022 r. powołała Pachnące Kręgi Kobiet Bottanicum, które odbywają się w trzech miastach Polski raz w miesiącu. W maju w BWA Wrocław prezentowała zapachy śmierci. Obecnie pracuje nad rekonstrukcją zapachów dla pary Sobieskich.
Jest założycielką pachnącej marki Bottanicum. Prowadzi blog pod tą samą nazwą, na którym porusza wiele pachnących tematów.
Polecane

„Pałac w pełni” | letnie warsztaty ruchowe i artystyczne, wykłady, spacery
Oderwijmy się na chwilę od codzienności, pobądźmy tu i teraz, w pełni. Poczujmy łączność człowieka z rytmem świata przyrody… Zapraszamy …

Zapach róż, czyli odór
W ogrodzie wilanowskim za czasów Jana Sobieskiego musiało być dużo pięknych róż, co opisał opat świętokrzyski w swoim liście do …

Wódki pachnącej flaszkę. Perfumy w epoce nowożytnej
Pewnego razu książę Janusz II Radziwiłł sprowadził z Anglii za pośrednictwem kapitana Margereta „wódki pachnącej flaszkę”. Jeszcze w 1475 roku …

Podejrzany zapach miłosnego jabłka
W staropolskim ogrodzie warzywa służyły jako pokarm, zioła stosowano według potrzeby, dla smaku lub dla poratowania zdrowia, kwiaty były ozdobami, …

„Czym pachnie Wilanów? O zapachach, węchu i emocjach” – relacja z debaty
9 listopada 2016 roku w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się ostatnia już debata publiczna realizowana w …

Pigwa, czyli aromaty staropolskiej spiżarni
W staropolskich książkach kucharskich natykamy się co jakiś czas na prawie już zapomnianą, choć ostatnio powracającą do naszych łask i …