Niecodzienne przedmioty codziennego użytku | program edukacyjny do wystawy | 11, 14, 15 grudnia
aktualność
Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wystawie „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce”!
Spotkania z rekonstruktorami na wystawie
Herbatka u Potockich? A może wykwintny obiad? Tylko do czego służą wszystkie te sztućce? To dopiero ambaras! W razie kłopotów śmiało pytajcie o radę kredensarza. Poznacie go po stroju i nienagannych manierach. Jego buntowniczy charakter sprawia, że interesuje się sprawami socjalnymi służby. Dowiecie się od niego o zarobkach i życiu ludzi, którzy dbali, by srebro zawsze błyszczało. Chętni mogą nauczyć się, jak złożyć serwetę w elegancki sposób. Pani Augustowa Potocka, mimo iż bywa surowa, też chętnie udzieli wskazówek dotyczących zachowania przy stole. Widok samowara ją rozczula, przenosi w czasy dzieciństwa i słodkich herbatek, przygotowywanych przez Fiodora. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, a nieśmiała dziewczynka wyrosła na ekscentryczną damę o wielkim sercu.
Kiedy można spotkać tych świadków dawnych czasów?
Soboty: 14 grudnia, godz. 11.00–14.00
Środy: 11 grudnia, godz. 9.30–12.30 (kredensarz), 12.30–15.30 (Augustowa Potocka)
Gdzie: przestrzeń wystawy
Wstęp: w cenie biletu do pałacu
200 lat historii Fabryki Norblina na tle 200 lat historii platernictwa w Polsce | wykład z oprowadzaniem
Zapraszamy na wykład poświęcony fascynującej historii fabryki Norblina. Podczas oprowadzania po wystawie poznacie tajniki produkcji platerów, dzieje fabryki Norblina jako jednego z największych przedsiębiorstw metalurgicznych dawnego Królestwa Polskiego oraz jej znaczenie w historii platernictwa w Polsce.
Prowadzenie: Artur Setniewski, Muzeum Fabryki Norblina w Warszawie
Kiedy: 15 grudnia 2024 r. , godz. 12.00
Gdzie: na wystawie
Bilety: 35 złotych
Strefa dla dzieci
Dla najmłodszych zwiedzających na wystawie przygotowaliśmy kącik edukacyjny. Jak dawniej wiązano serwety? Ile rodzajów łyżek potrzebnych było do jednego posiłku? Wspólnie odkryjmy zaskakujące tajniki dawnej sztuki układania zastawy stołowej!
O kolejnych wydarzeniach edukacyjnych wokół wystawy platerów warszawskich będziemy Państwa informować po zimowej przerwie w lutym.
Minione
Warsztaty kulinarne z oprowadzaniem | 30 listopada 2024 r.
Czy nowa moda i dostępność pięknych sprzętów domowych zrewolucjonizowały ówczesne menu? Czy bogactwo form platerów przełożyło się na powstanie nowych dań?
Podczas spotkania kulinarnego znajdziemy odpowiedzi na powyższe pytania. Rozpoczniemy zwiedzaniem wystawy, przewodnikiem będzie jej kuratorka dr Joanna Paprocka-Gajek. Kolekcja prezentowana na wystawie jest unikatowa, gdyż część przedmiotów pochodzi z prywatnych kolekcji i zostanie po raz pierwszy pokazana szerszej publiczności. Następnie w kuchni warsztatowej odtworzymy kilka XIX-wiecznych potraw i przekonamy się, czy da się je zjeść za pomocą współczesnych przyborów stołowych.
Dekorujemy świąteczny stół | warsztaty florystyczne
Stół – centralne miejsce wszelkich wydarzeń rodzinnych i towarzyskich. Jego dekoracja była odzwierciedleniem zajmowanej pozycji społecznej, ważności wydarzenia, które miał uświetnić.
Nakrywano go według ściśle określonych reguł, a oprócz zastawy stołowej nie mogło zabraknąć na
nim akcentów florystycznych wypełniających misternie zdobione jardiniery, kandelabry i wazony.
Zapraszamy na warsztaty, w trakcie których wspólnie przygotowujemy aranżacje stołu przy
wykorzystaniu jabłek, jemioły, zielonych gałązek... Każdy uczestnik przygotuje także stroik w
wydrążonych jabłkach, który będzie mógł zabrać do domu i ustawić przy nakryciach swoich gości.
Prowadzenie: Joanna Lewandowska – Kwiatowa Manufaktura, mistrzyni florystyki i dyplomowany
ogrodnik; członkini Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego; prowadząca programy: „Kwiaty na
Warsztat” w TVP Kobieta i „W Ogrodzie” Radia dla Ciebie RDC
Polecane
Wystawa „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku" | od 29 listopada
– nowa wystawa w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie!Stół nakryty wypiętrzonymi na postumentach wazami, bogato zdobionymi półmiskami, paterami …
Przedmioty osobliwe, niecodzienne, ciekawe.
Czy sprzęty i cieszące oko drobiazgi, otaczające niegdyś osoby związane z Wilanowem, zasadniczo różnią się od tych, z którymi obcujemy dziś na co dzień? Mamy nadzieję, że lektura tego opracowania dostarczy Państwu nie tylko odpowiedzi na podobne pytania, ale i czystej przyjemności w obcowaniu z nieczęsto już spotykanymi wyrobami artystycznymi, podobnie jak z odchodzącą w niepamięć staropolszczyzną.
Komplet sztućców ze srebra złoconego z dekoracją niellowaną
W grudniu 2019 r. do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zakupiono oryginalny – niellowany – zestaw nakryć …