Prace rewaloryzacyjne w Ogrodzie Północnym
W Ogrodzie Północnym trwają prace rewaloryzacyjne związane z usunięciem krzewów bukszpanu wiecznie zielonego. W ich miejsce pojawią się trawniki gazonowe oraz kwiaty sezonowe wiosenne i letnie. Działania te mają na celu przywrócenie walorów historycznych i estetycznych ogrodu.
Przyczyną usunięcia krzewów jest ich bardzo zły stan zdrowotny i częściowe obumarcie. W ciągu ostatnich lat bukszpan został zaatakowany przez tzw. ćmę bukszpanową (Cydalima perspectalis) oraz zainfekowany grzybami pasożytniczymi – Volutella buxi (Corda) Berkeley st. kon. Pseudonectria buxi (Montagne) Wollenweber i opieńką miodową (Armillaria mellea (Vahl) P. Kumm.). Spowodowało to poważne osłabienie krzewów oraz zamarcie liści i pędów. Mimo podjętych działań pielęgnacyjnych (systematyczna lustracja krzewów, opryski, pułapki feromonowe, nawożenie, okrywanie na czas zimy), nie udało się poprawić kondycji roślin i zwalczyć opisanych wcześniej szkodników i porażeń.
W przypadku ataku tego typu grzybów patogenicznych nie zaleca się ponownego sadzenia bukszpanu w tym samym miejscu, gdzie rosły zakażone krzewy. Niezbędna jest kwarantanna, jedyny znany i skuteczny zabieg, który powstrzyma rozprzestrzenianie się patogenów chorobotwórczych do innych części ogrodu.
Efektem prac rewaloryzacyjnych będzie usunięcie ok. 560 m.b. bukszpanu wiecznie zielonego (Buxus sempervirens L.) i 130 m.b. bukszpanu odmiany karłowej (Buxus sempervirens 'Suffruticosa'). W ich miejscu pojawią się trawniki gazonowe (obwódki wokół kwater) oraz kwiaty sezonowe wiosenne i letnie (hafty wewnątrz kwater). Usunięcie krzewów pozwoli przywrócić walory historyczne i estetyczne ogrodu.
Rewaloryzację w Ogrodzie Północnym realizuje zespół Działu Ogrodowego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie za zgodą Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Przepraszamy za utrudnienia.
Polecane
Co można zobaczyć w parku
Od powstania królewskiej rezydencji w Wilanowie przywiązywano dużą wagę do wyglądu jej otoczenia. Choć kształtowano ją zawsze zgodnie z obowiązującą...
Co można zobaczyć w pałacu
Kiedy w 1676 r. Jan Sobieski przyjął godność królewską i jako Jan III zasiadł na tronie, siedzibą jego dworu stał …
Prace konserwatorsko-restauratorskie w Sypialni Pani, Sieni Dolnej i Klatce z żeliwnymi schodami
Sypialnia Pani w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie objęta była kompleksowymi pracami konserwatorskimi jeszcze w 2023 roku. Ostatnim elementem szeroko zakrojonych działań w tym wnętrzu będzie zamontowanie zrekonstruowanych tapet flokowanych zamówionych we francuskiej manufakturze. Związane z tym niezbędne prace wykończeniowe rozpoczną się we wrześniu i zostaną przeprowadzone do końca 2024 roku.