© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Aktywności edukacyjne dla dorosłych

Rezydencja wilanowska wraz z otaczającym ją ogrodem należą dziś do najcenniejszych pomników polskiej kultury. Aby umożliwić bliższe zapoznanie się z pałacem, ogrodem i zbiorami artystycznymi, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza grupy gości dorosłych na zorganizowane spacery tematyczne prowadzone przez edukatorów muzealnych, podczas których, wędrując po najpiękniejszych komnatach wilanowskiej rezydencji króla Jana III oraz otaczających ją ogrodach, podejmiemy rozmowę o kulturze sarmackiej, symbolice pałacowych wnętrz i przemianach w sztuce ogrodowej. Spacery są wzbogacone o specjalnie opracowane materiały dydaktyczne. 

SPACERY TEMATYCZNE

Historia i symbolika pałacowych wnętrz – trasa I i II

Spacerując po najstarszej części pałacu, poznamy jego historię, twórców: malarzy, rzeźbiarzy, architektów, oraz licznych mieszkańców, w tym najsłynniejszego – króla Jana III. Weźmiemy pod lupę zdobienia i przedstawione na malowidłach sceny mitologiczne. Podejmiemy dyskusję o znaczeniach mitologicznych odwołań w symbolice wnętrz wilanowskiej rezydencji.

Spacer dostępny w wersji na 1. lub 2. trasę zwiedzania pałacu.

Kultura sarmacka

Sarmacja, obecne już od średniowiecza określenie geograficzne, stawała się stopniowo terminem kulturowym, określającym tożsamość narodów zamieszkujących państwo polsko-litewskie. Mit sarmacki zaczyna się rozwijać niemal równocześnie z coraz wyraźniejszymi próbami nadania nowego kształtu związkowi łączącemu Polskę i Litwę. Doprowadzą one z czasem do powstania zjednoczonej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W państwie wielu narodów, języków i religii Sarmata stanie się ważnym pojęciem unifikującym i jednoczącym, obejmującym swym zasięgiem nie tylko Polaków, ale wszystkich obywateli (szlachtę) wielonarodowej Rzeczpospolitej. Cechy sarmackie – niezależność, waleczność, odpowiedzialność za los wspólnoty – staną się ważną częścią etosu określającego idealną formę aktywności politycznej szlachty Rzeczpospolitej. Wokół nich zacznie się z czasem kształtować jedyna w swoim rodzaju kultura, obejmująca swym zasięgiem nie tylko sprawy publiczne, ale też sztukę i literaturę oraz prywatną sferą życia: czas wolny, świętowanie, stosunki rodzinne. Podczas spaceru tematycznego przyjrzyjmy się jej bliżej, zwracając uwagę na to, co w niej godne uznania, nie przemilczając jednak tego, co mniej chwalebne.

Opowieści z pałacowych fasad 

Wyrażenia „to tylko fasada” używamy, aby podkreślić, że to, co widzimy, to jedynie pozory, które mają nas zmylić. Rzeczy ważne zdają się kryć za nią. Tymczasem fasada, czyli szczególnie ozdobna elewacja, może przekazywać bardzo istotne treści, opowiadać o marzeniach, sukcesach i poglądach twórców oraz zleceniodawców. O czym chciał opowiedzieć nam król Jan III? Czy poprzez fasady można dojrzeć prawdziwą twarz monarchy? Zapraszamy na spacer śladami mistrzów autoprezentacji!

Pasja kolekcjonowania | NOWOŚĆ

Większość z nas lubi otaczać się pięknymi przedmiotami. Niektórzy przekuli ten niepohamowany instynkt gromadzenia w szlachetną pasję. A gdy udostępniali swoją kolekcję zwiedzającym, niejako zgodzili się, by ta mówiła o gustach jej twórców, gustach epoki, w której powstała, zdradzała słabości i pragnienia właścicieli. Jeśli uważnie się przyjrzymy, odkryjemy też, jakim celom miała służyć. Czy wilanowskim kolekcjonerom udało się wywrzeć na gościach efekt, o który im chodziło? Co i dlaczego cenili najbardziej?

Ogrody Wilanowa

Oprawę pałacu w Wilanowie stanowią wspaniałe, królewskie ogrody. Od wschodu do pałacu przylega dwupoziomowy ogród barokowy. Na północy i południu rozciągają się malownicze ogrody krajobrazowe zwane angielskimi. W jaki sposób uzyskujemy takie niezwykłe kształty roślin? Co sprawia, że układają się one w barwny dywan? Dlaczego tajemnicze zakątki nie zarosły chwastami? Podczas spaceru zaprezentujemy różne typy założeń ogrodowych na przykładzie ogrodów wilanowskich. W części praktycznej będziemy odnajdować elementy charakterystyczne dla ogrodu barokowego, ogrodu w stylu angielskim i angielsko-chińskim. Wspólnie zastanowimy się też, jaką rolę odgrywały ustawione wśród zieleni posągi.

Informacje organizacyjne:

Spacery trwają do 90 minut, mogą być realizowane w godzinach otwarcia pałacu i parku, nie wiążą się ze zwiedzaniem całego pałacu i parku.

WARSZTATY

W Scriptorium Villa Nova

– warsztaty kaligraficzne
– zajęcia prowadzone także w języku angielskim

Odkryjmy kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego! Wielką zaletą tego pisma, które nazywa się dziś kursywą współczesną, była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania oraz łatwość odczytywania. Pismo angielskie, w swej pierwotnej odmianie, jaką jest cancellaresca, stało się krojem powszechnie obowiązującym w czasach króla Jana III. Poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem mają nieco fantazyjne kształty. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się w szkole, jednak po kilku latach nauki wyrabiamy swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia, owalności i ozdobności liter. W czasie warsztatów zasiądziemy przy drewnianych pulpitach i spróbujemy pisać zarówno gęsimi piórami, jak i stalówkami w obsadkach. Warsztaty prowadzone są w niepowtarzalnej scenerii pałacowych wnętrz oraz w namiocie historycznym zaaranżowanym na dawne scriptorium.

Sekrety kuchmistrzowskie

– warsztaty kulinarne
– zajęcia prowadzone także w języku angielskim
– zajęcia dostępne dla grup z niepełnosprawnościami 

W jaki sposób przygotować rybę, aby była częściowo upieczona, częściowo ugotowana, a częściowo usmażona? Jaka jest tajemnica przepisu na kaszę bez kaszy? Czy miód ze szpinakiem to deser, czy danie główne? Zapraszamy do królewskiej kuchni na warsztaty kulinarne, podczas których zdradzimy Wam sekrety kuchmistrzowskie! Nauczymy pobudzać smaki i wyobraźnię. Pokażemy, jak zaskakiwać gości niecodziennymi rozwiązaniami kulinarnymi. Gotować będziemy na podstawie oryginalnych przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich.

Apetyt na Warszawę – kuchnia dwudziestolecia międzywojennego | NOWOŚĆ

– zajęcia prowadzone także w języku angielskim
– zajęcia dostępne dla grup z niepełnosprawnościami 

Poznajcie smak stolicy lat 20. i 30. Apetyt na Warszawę rozbudzimy, zabierając Was w podróż po najsłynniejszych dawnych lokalach stołecznych. Opowiemy o międzywojennych tradycjach kucharskich, gustach, możliwościach i modach. Sprawdzimy, co ówczesna kuchnia zaczerpnęła ze spuścizny staropolskiej. Przygotujemy dania według przepisów z książek kucharskich z początku XX wieku. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować niecodziennych potraw.

______________________________________________________________________

Bilety:

t: 798 290 977 (pon.–pt., godz. 9–16)

m: bilety@muzeum-wilanow.pl


______________________________________________________________________