© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Aktywności edukacyjne dla dorosłych

Rezydencja wilanowska wraz z otaczającym ją ogrodem należą dziś do najcenniejszych pomników polskiej kultury. Zapraszamy grupy gości dorosłych na zorganizowane spacery tematyczne prowadzone przez edukatorów muzealnych, podczas których zwiedzimy najpiękniejsze komnaty wilanowskiej rezydencji króla Jana III oraz otaczające ją ogrodach. Porozmawiamy też o kulturze sarmackiej, symbolice pałacowych wnętrz i przemianach w sztuce ogrodowej. Spacery są wzbogacone o specjalnie opracowane materiały dydaktyczne. 

SPACERY TEMATYCZNE

Historia i symbolika pałacowych wnętrz – trasa I i II

Spacerując po najstarszej części pałacu, poznamy jego historię, twórców: malarzy, rzeźbiarzy, architektów, oraz licznych mieszkańców, w tym najsłynniejszego – króla Jana III. Weźmiemy pod lupę zdobienia i przedstawione na malowidłach sceny mitologiczne. Podejmiemy dyskusję o znaczeniach mitologicznych odwołań w symbolice wnętrz wilanowskiej rezydencji.

Spacer dostępny w wersji na 1. lub 2. trasę zwiedzania pałacu.

Kultura sarmacka

Sarmacja to termin kulturowy, który określa tożsamość narodów zamieszkujących dawną Rzeczpospolitą. Cechy sarmackie – niezależność, waleczność, odpowiedzialność za los wspólnoty – wpisały się w etos szlachcica. Mit sarmacki rozwijał się przez wieki, by w państwie wielu narodów, języków i religii stać się ważnym pojęciem unifikującym. Wokół niego ukształtowała się z czasem jedyna w swoim rodzaju kultura, obejmująca zasięgiem sprawy publiczne, sztukę, literaturę oraz życie prywatne. Poznajmy godne uznania cechy sarmatyzmu, nie przemilczając jednak mniej chwalebnych stron.

Opowieści z pałacowych fasad 

Wyrażenia „to tylko fasada” używamy, aby podkreślić, że to, co widzimy, to jedynie pozory, które mają nas zmylić. Rzeczy ważne zdają się kryć za nią. Tymczasem fasada, czyli szczególnie ozdobna elewacja, może przekazywać bardzo istotne treści, opowiadać o marzeniach, sukcesach i poglądach twórców oraz zleceniodawców. O czym chciał opowiedzieć nam król Jan III? Czy poprzez fasady można dojrzeć prawdziwą twarz monarchy? Zapraszamy na spacer śladami mistrzów autoprezentacji!

Pasja kolekcjonowania

Większość z nas lubi otaczać się pięknymi przedmiotami. Niektórzy przekuli ten niepohamowany instynkt gromadzenia w szlachetną pasję. A gdy udostępniali swoją kolekcję zwiedzającym, niejako zgodzili się, by ta mówiła o gustach jej twórców, gustach epoki, w której powstała, zdradzała słabości i pragnienia właścicieli. Jeśli uważnie się przyjrzymy, odkryjemy też, jakim celom miała służyć. Czy wilanowskim kolekcjonerom udało się wywrzeć na gościach efekt, o który im chodziło? Co i dlaczego cenili najbardziej?

Ogrody Wilanowa

Oprawę pałacu w Wilanowie stanowią wspaniałe, królewskie ogrody. W jaki sposób uzyskujemy takie niezwykłe kształty roślin? Co sprawia, że układają się one w barwny dywan? Dlaczego tajemnicze zakątki nie zarosły chwastami? Podczas spaceru zaprezentujemy różne typy założeń ogrodowych na przykładzie ogrodów wilanowskich. W części praktycznej odnajdziemy elementy charakterystyczne dla ogrodu barokowego, ogrodu w stylu angielskim i angielsko-chińskim. Wspólnie zastanowimy się też, jaką rolę odgrywały ustawione wśród zieleni posągi.

Informacje organizacyjne:

Spacery trwają do 90 minut, mogą być realizowane w godzinach otwarcia pałacu i parku, nie wiążą się ze zwiedzaniem całego pałacu i parku.

WARSZTATY

W Scriptorium Villa Nova

– warsztaty kaligraficzne
– zajęcia prowadzone także w języku angielskim

Odkryjmy kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego! Jego wielką zaletą była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania oraz łatwość odczytywania. Ten krój pisma powszechnie obowiązywał w czasach króla Jana III. Poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem mają nieco fantazyjne kształty. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się w szkole, jednak po kilku latach nauki wyrabiamy swój własny charakter pisma. W czasie warsztatów zasiądziemy przy drewnianych pulpitach i spróbujemy pisać zarówno gęsimi piórami, jak i stalówkami w obsadkach. 

Sekrety kuchmistrzowskie

– warsztaty kulinarne
– zajęcia prowadzone także w języku angielskim
– zajęcia dostępne dla grup z niepełnosprawnościami 

W jaki sposób przygotować rybę, aby była częściowo upieczona, częściowo ugotowana, a częściowo usmażona? Jaka jest tajemnica przepisu na kaszę bez kaszy? Czy miód ze szpinakiem to deser, czy danie główne? Zapraszamy do królewskiej kuchni na warsztaty kulinarne, podczas których zdradzimy Wam sekrety kuchmistrzowskie! Nauczymy pobudzać smaki i wyobraźnię. Pokażemy, jak zaskakiwać gości niecodziennymi rozwiązaniami kulinarnymi. Gotować będziemy na podstawie oryginalnych przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich.

W królewskiej kuchni Paula Tremo | NOWOŚĆ

– warsztaty kulinarne
– zajęcia prowadzone także w języku angielskim
– zajęcia dostępne dla grup z niepełnosprawnościami

Czy smak podlega modzie? Jakie zmiany w kulinariach niosła nowa epoka? O wielkich przemianach polskiej kuchni opowiemy na podstawie receptur Paula Tremo, pierwszego kuchmistrza króla Stanisława Augusta i twórcy słynnych obiadów czwartkowych. Przedstawimy niesamowitą mieszankę lekkiej i wykwintnej kuchni francuskiej z typowo polskimi daniami. Nauczymy Was, jak wykorzystać historyczne receptury do stworzenia współczesnych potraw. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować własnoręcznie przygotowanego posiłku.

Apetyt na Warszawę – kuchnia dwudziestolecia międzywojennego

– zajęcia prowadzone także w języku angielskim
– zajęcia dostępne dla grup z niepełnosprawnościami 

Poznajcie smak stolicy lat 20. i 30. Apetyt na Warszawę rozbudzimy, zabierając Was w podróż po najsłynniejszych dawnych lokalach stołecznych. Opowiemy o międzywojennych tradycjach kucharskich, gustach, możliwościach i modach. Sprawdzimy, co ówczesna kuchnia zaczerpnęła ze spuścizny staropolskiej. Przygotujemy dania według przepisów z książek kucharskich z początku XX wieku. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować niecodziennych potraw.


Bilety:

t: 798 290 977 (pon.–pt., godz. 9–16)

m: bilety@muzeum-wilanow.pl


Uwaga: grupy mogą liczyć do 30 osób