© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   24.07.2019

16. Bieg po Nowe Życie Online – podsumowanie

Bieg po Nowe Życie w nowej odsłonie

16. Bieg po Nowe Życie odbył się 21 czerwca 2020 r. w formule online. Studio na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie było jednym z trzech, z których prowadzona była transmisja. Osoby po przeszczepieniu uczestniczyły w nim uczestniczyć za pomocą platformy konferencyjnej TrueConf.

Bieg po Nowe Życie to projekt budujący społeczne poparcie dla transplantacji, upowszechnia świadectwa woli oraz promuje świadome dawstwo narządów. W ideę są zaangażowani aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, przedstawiciele nauki i mediów, którzy spotykają się w wyjątkowych sztafetowych marszach nordic walking z osobami po przeszczepieniu. Bieg po Nowe Życie wystartował w 2011 r. i na stałe wpisał się na listę najważniejszych polskich kampanii prozdrowotnych. W 2020 r. inicjatywa odnalazła się w nowej rzeczywistości i w niedzielę 21 czerwca po raz pierwszy odbyła się w formule online!

Każdy może wziąć udział w Biegu po Nowe Życie

Do Biegu po Nowe Życie online po raz pierwszy mógł zgłosić się każdy. Każdy, kto chciał w kilku słowach wyrazić poparcie dla idei przeszczepień i dawstwa narządów, mógł zgłosić się na stronie Transplantologia.info.

Osoby po przeszczepieniu za pośrednictwem platformy konferencyjnej TrueConf połączyły się z Biegiem po Nowe Życie z miejsc, w których mieszkają. Posłużyła ona także do połączeń znanym osobom ze świata filmu, teatru, estrady, sportu, i mediów. Arkadiusz Pilarz, dyrektor wydarzenia, tak zapowiadał scenariusz wydarzenia: – Ponad 70 osób po przeszczepieniu z całej Polski, dzięki specjalnemu programowi będzie się z nami łączyć, wykorzystując telefony komórkowe. Będzie to połączenie aktywne – z parku, z lasu, ze skweru, z kijami do nordic walking, w formie marszu, a więc jak najbardziej zbliżające nasz online do rzeczywistego Biegu po Nowe Życie. Na tej samej zasadzie będą z nami gwiazdy ekranu, choć niektóre z nich zobaczymy w trzech naszych studiach. Przygotowanych zostanie szereg wywiadów z autorytetami polskiej medycyny transplantacyjnej, będą także rozmowy z koordynatorami transplantacyjnymi i naszymi partnerami. Połączą się z nami media z całej Polski – te ogólnopolskie, regionalne i lokalne.

I faktycznie, w niedzielę 21 czerwca 2020 r. transmisja na Onet.pl umożliwiła łączenie się z osobami wspierającymi Bieg po Nowe Życie z całej Polski. Trzy stacjonarne studia ulokowane były w Wiśle, Wrocławiu i Warszawie, a dokładnie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Bieg tradycyjnie otworzył Przemysław Saleta w studiu w Wiśle. W dalszej części wystartował też symboliczne sztafety nordic walking, które poszły w Wiśle, Wrocławiu, Grodzisku i Wilanowie.

Bieg po Nowe Życie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

7 września 2019 r. spotykaliśmy się na terenie muzeum podczas jubileuszowego, 15. Biegu po Nowe Życie. W tym roku muzeum po raz kolejny włączyło się w szczytną inicjatywę.  21 czerwca to właśnie z Ogrodu przy Oranżerii, Ogrodu Północnego, Oranżerii i dziedzińca pałacu wilanowskiego goszczące w Wilanowie osoby łączyły się z widzami 16. Biegu po Nowe Życie. Byli z nami m.in. prof. Roman Danielewicz, dr Aleksandra Tomaszek, gospodynią studia była Nina Nocoń. Nasze muzeum reprezentował Piotr Górajec, zastępca dyrektora, w towarzystwie Artura Buczyńskiego, zastępcy burmistrza dzielnicy Wilanów. Obydwaj wyrazili nadzieję, że 3 października 2020 r. będzie możliwe w muzeum ponowne spotkanie z Biegiem po Nowe Życie – już w tradycyjnej formule. Dziękujemy wszystkim, którzy oglądali transmisję lub w inny sposób wsparli Bieg po Nowe Życie. Krótka relacja z wydarzenia – poniżej.

Kontakt:
Tomasz Furtak
rzecznik prasowy Biegu po Nowe Życie
tel. 608 503 122
www.transplantologia.info