© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   26.04.2021

Botaniczna odyseja – podróż do świata roślin egzotycznych | rodzinna gra terenowa | PREMIERA!

Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy do udziału w nowej grze terenowej w ogrodach wilanowskich. Zaplanujcie rodzinny spacer po ogrodach i wspólnie z nami poznajcie historię pewnej niezwykłej podróży. Gra jest dostępna od 1 czerwca do 15 sierpnia!

Dawno, dawno temu świat przemierzali odkrywcy, badacze i poszukiwacze przygód. Nie było wtedy dokładnych map, zdjęć satelitarnych, ba! – nawet niektóre lądy nie były jeszcze odkryte. Na załogi przybijających do nich statków czekały niezwykłe widoki, nieznane kultury zamieszkujących tam ludzi, niespotykane dotychczas gatunki zwierząt i roślin.

Niezwykłość i różnorodność napotykanych cudów natury wzbudziły modę na tworzenie kolekcji przyrodniczych, w tym także botanicznych. Śmiałkowie, zwani niekiedy łowcami roślin, przywozili okazy do kolekcji mieszczących się w ogrodach botanicznych lub przy rezydencjach zamożnych osób. Wielu władców szczyciło się egzotycznymi roślinami będącymi chlubą ich ogrodów. Niezwykłą kolekcję takich roślin można było dawniej zobaczyć także przy pałacu w Wilanowie. Obecnie kontynuujemy tę tradycję: w ciepłych miesiącach te przyrodnicze skarby w ozdobnych donicach wystawiane są ze szklarni do ogrodów. Skąd sprowadzano te niezwykłe rośliny? Co jest w nich szczególnego? Ruszajmy w drogę! Czeka nas niezwykła podróż w czasie i przestrzeni.

Kto chce się zaokrętować na botaniczną podróż przez morza i oceany? Na śmiałków czeka karta wyprawy, do pobrania tutaj:

Uwaga! Zapraszamy na poszukiwanie: wawrzynu szlachetnego, karłatki niskiej, drzewek cytrusowych, daktylowców kanaryjskich, agaw królowej Wiktorii, męczennic, bananowców, araukarii chilijskiej i wyniosłej, strelicji i cibor papirusowych. Wkrótce w naszych ogrodach zobaczyć będzie można także burgmansje.