© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   08.08.2018

Bukszpany w pałacowych ogrodach zagrożone!

W pasie zieleni przy ulicy Stanisława Kostki Potockiego (od placu przed kościołem św. Anny, dalej na południe ulicy) zaobserwowano ognisko ćmy bukszpanowej (Cydalima perspectalis). Żerowanie szkodnika na bukszpanach prowadzić może do bardzo dużych zniszczeń, bo zaatakowane krzewy i żywopłoty szybko obumierają - taka sytuacja zdarzyła się w Krakowie. Konieczne jest więc szybkie podjęcie zdecydowanych działań przez Dzielnicę Wilanów, która sprawuje opiekę nad zielenią przy tej ulicy.

Szkodnik przedostał się już z ulicy na teren zabytkowego ogrodu pałacowego w Wilanowie.

Dział Ogrodowy muzeum podjął w trybie pilnym program oprysków zwalczających ćmę bukszpanową. Szkodnik ten w perspektywie nadchodzących dwóch lat może zniszczyć cały zasób bukszpanów barokowego ogrodu Muzeum (160 000 szt.).

Program kosztownych i pracochłonnych oprysków podjęty przez muzeum nie przyniesie jednak rezultatu do momentu likwidacji ogniska patogenu na wskazanym przez muzeum terenie. Stan bukszpanów przy ul. Stanisława Kostki Potockiego obliguje w naszej ocenie do ich całkowitego usunięcia w trybie pilnym i nierealizowania nasadzeń wtórnych bukszpanu do odwołania.

8 sierpnia 2018 r.