© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   15.10.2019

Darmowy Listopad 2021 w Rezydencjach Królewskich

W ramach Darmowego listopada w rezydencjach królewskich 2021 zaprosiliśmy publiczność do udziału w bezpłatnych lekcjach muzealnych, warsztatach dla grup szkolnych i seniorów, warsztatach kulinarnych dla grup, rodzinnych zajęciach oraz spacerach tematycznych dla młodzieży i osób dorosłych. Program wydarzeń umożliwiał poznanie historii i kultury dawnej Rzeczypospolitej, odwiedzenie wyjątkowych apartamentów królewskich oraz przyjrzenie się dziełom sztuki z kolekcji wilanowskiej i pamiątkom związanym z mieszkańcami pałacu.

Podczas tegorocznej akcji w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zorganizowaliśmy 163 bezpłatne aktywności, z przygotowanej oferty skorzystało łącznie 2530 osób: 122 grupy dzieci i młodzieży, dla których zorganizowano 27 warsztatów kulinarnych i 95 tematycznych lekcji muzealnych oraz 334 gości indywidualnych.

Dla gości indywidualnych przygotowaliśmy specjalne spacery i warsztaty:

 • 18 spacerów po pałacu dla młodzieży i osób dorosłych Zobacz pałac
  Weekendowe oprowadzania skupiały się na historii oraz wystroju pałacowych wnętrz. Opowiadaliśmy o etapach budowy rezydencji, architektach, malarzach, rzeźbiarzach oraz jego słynnym właścicielu – królu Janie III.
 • 8 warsztatów dla rodzin z dziećmi Jeden dzień z życia Jego Królewskiej Mości
  W czasie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, jakie były obowiązki króla i królowej wynikające z piastowanej godności oraz w jaki sposób para królewska spędzała wolny czas. Pamiątką z warsztatów były własnoręcznie wykonane królewskie marionetki.
 • 2 warsztaty dla osób dorosłych Zwykłe – niezwykłe komnaty
  Goście wyruszyli w podróż do świata porcelany, roślin i zwierząt. Punktem wyjścia były nieoczywiste pomieszczenia wilanowskiego pałacu, których wyposażenie i zdobienia stały się inspiracją do działań twórczych.
 • 13 spacerów tematycznych Wilanów znany-nieznajomy
  Wilanów – perła polskiego baroku. Obecny w podręcznikach historii sztuki, na pocztówkach, w przewodnikach po Warszawie… Podczas spotkań edukatorzy odkrywali tajemnice tak, wydawałoby się, dobrze znanej rezydencji królewskiej.

Akcja Darmowy listopad 2021 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie miała na celu szeroko pojętą edukację w obszarze określonym strategią i misją muzeum. Z bezpłatnej oferty skorzystały przede wszystkim grupy szkolne, grupy dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz grupy seniorów, a także goście indywidualni.


W tym roku w akcję Darmowy Listopad zaangażowało się 8 byłych rezydencji królów Polski (Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce, Muzeum Narodowe w Poznaniu). W akcji uczestniczyło ponad 200 tysięcy osób, zorganizowano 1200 wydarzeń, w tym: 631 spacerów po rezydencjach i wystawach tematycznych, 500 lekcji dla dzieci i młodzieży, 83 warsztaty i seanse filmowe!

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym podsumowaniem akcji na stronie MKiDN.


Program finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.