© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   28.06.2022

Dziecko i jego świat. Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku

Dziecko i jego świat. Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku, redakcja naukowa: Monika Janisz, Warszawa 2019, ISBN 978-83-66104-11-2
Kup teraz w e-sklepie!

Publikacja jest dziełem popularnonaukowym, którego bogate tło historyczne wprowadza w klimat poszczególnych epok, ich obyczajów oraz niuansów modowych.
Składają się na nią obszerne artykuły opatrzone przypisami, napisane przez pasjonatów i specjalistów w dziedzinie archeologii, historii sztuki i mody oraz kultury materialnej. Przeczytamy tu m.in. o: sztuce babienia, biżuterii dziecięcej, meblach dla dzieci, historii edukacji, o zabawach i zabawkach. Znajdziemy także wypowiedzi ekspertów o ubiorach dziecięcych, informacje o tkaninach, krojach, konstrukcji ubiorów, dodatkach i ozdobach.
Wszystko to można zobaczyć na licznych ilustracjach – portretach, rysunkach, dawnych fotografiach pochodzących zarówno ze zbiorów polskich jak i obcych.
Dla miłośników krawiectwa historycznego interesujący będzie artykuł opisujący krok po kroku rekonstrukcję osiemnastowiecznego czepka dziecięcego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. W publikacji zaprezentowane są również prace eksponowane w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na czasowej, pokonkursowej wystawie pt. „Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku”. Każda rekonstrukcja opatrzona jest komentarzem autora pracy i zilustrowana przez wybitną fotograf, panią Olgę Skoczylas. Publikacja przybliża szerokiemu gronu czytelników wiedzę o świecie dziecka i ubiorach dziecięcych na przestrzeni trzech stuleci.