© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   25.04.2019

Międzynarodowa konferencja „Nanban. Far East. Close Art”, 4–5 października 2019

W dniach 4–5 października 2019 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Far. East. Close Art”, która zakończyła i podsumowała projekt prac badawczych i konserwatorskich przeprowadzonych przy najcenniejszym zabytku z wilanowskiej historycznej kolekcji dalekowschodniej – stole nanban

Mebel, wykonany ok. 1610 r., to obiekt o wyjątkowej jakości artystycznej, będący jednym z najlepszych i najważniejszych zachowanych przykładów stylu nanban w światowych kolekcjach. Swój kształt zawdzięcza późnorenesansowym meblom portugalskim, a technologię i motywy dekoracyjne – lace japońskiej (urushi) i tradycji orientalnej.

Minęło 10 lat od zakończenia dużego projektu Victoria and Albert Museum dotyczącego konserwacji japońskiej eksportowej skrzyni Mazarin (ok. 1640). Konserwacja i opieka prewencyjna zabytków dekorowanych laką orientalną była i nadal stanowi wyzwanie dla specjalistów na całym świecie. Zakończenie drugiego tak szerokiego projektu w Europie, realizowanego w wilanowskim muzeum, było doskonałą okazją do pogłębienia refleksji i przedyskutowania konserwatorskiego podejścia estetycznego i etycznego, zastosowanych metod oraz materiałów w ochronie urushi.

Konserwacja stołu nanban z kolekcji wilanowskiej przyczyniła się do interdyscyplinarnych badań naukowych mających na celu pogłębienie wiedzy o tym wyjątkowym obiekcie. Projekt pomógł także rozwinąć sieć międzynarodowych specjalistów zajmujących się lakierami orientalnymi.

W sympozjum wzięli udział wybitni goście, autorytety w dziedzinie lakierów: prof. dr Monika Kopplin (Münster, Niemcy), dr Masako Shôno-Sládek (Kolonia, Niemcy) i konserwator urushi Shigeru Kitamura (Nara, Japonia). Pracownicy i współpracownicy muzeum przedstawili szczegóły projektu konserwacji stołu nanban. Pozostali uczestnicy mogli zaprezentować swoje projekty badawcze i konserwatorskie podczas sesji plakatowej.

Projekt “The Collaborative Project of Conservation of the Nanban Table from the Collection of Museum of King Jan III’s Palace at Wilanów” był dofinansowany z grantu otrzymanego od japońskiej Fundacji Sumitomo.

Kurator konferencji:
Anna Guzowska
aguzowska[at]muzeum-wilanow.pl

Konferencja „Nanban. Far East. Close Art” była jednym z wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.The Sumitomo FoundationThe Sumitomo Foundation   Logo of the 100th anniversary of Polish-Japanese diplomatic relations