© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   14.09.2022

Kampania „Puste Ramy”

W wyniku II wojny światowej z polskich zbiorów publicznych, prywatnych i kościelnych zaginęło kilkaset tysięcy dzieł sztuki i dóbr kultury. Część z nich przepadła bezpowrotnie, zniszczona na skutek działań wojennych, pozostałe padły ofiarą systematycznej grabieży prowadzonej zarówno przez wyspecjalizowane grupy działające w szeregach okupacyjnej armii niemieckiej oraz w Armii Czerwonej, jak i zwykłych żołnierzy czy pospolitych złodziei. Już w 1942 r. oceniano, że w samych zasobach muzealnych straty wyniosły 50 proc. stanu przedwojennego. Szacunki powojenne mówiły o ponad 516 tysiącach zrabowanych bądź zniszczonych dzieł sztuki, wycenianych łącznie na kilkadziesiąt miliardów ówczesnych dolarów. Puste ramy, pozostawione w niektórych muzeach, to symbol tych strat.

Kampania „Puste Ramy” przypomina o dobrach kultury utraconych przez państwo polskie w czasie II wojny światowej. Popularyzacja tematyki strat wojennych w dziedzinie kultury i prezentacja ich wizerunków może się przyczynić do ich rozpoznania i odnalezienia – sprawić, by przynajmniej niektóre ramy i gabloty ponownie wypełniły się przynależnymi do nich dziełami sztuki.


W akcji biorą udział muzea z całej Polski:

 1. Muzeum Narodowe w Warszawie
 2. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
 3. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
 4. Zamek Królewski na Wawelu
 5. Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Książąt Czartoryskich
 6. Muzeum Narodowe w Gdańsku
 7. Muzeum Narodowe w Lublinie
 8. Muzeum Zamkowe w Malborku
 9. Muzeum Sztuki w Łodzi
 10. Muzeum Śląskie w Katowicach
 11. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
 12. Muzeum Okręgowe w Toruniu

Szczegółowe informacje o najcenniejszych stratach poszczególnych muzeów znajdują się na stronie https://www.gov.pl//kultura/puste-ramy.