© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   05.05.2022

Katalog wystawy „Księżyc i Tarcza Sobieskiego”

Wydawnictwo: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Rok wydania: 2022
Objętość: 238 stron
Oprawa: twarda
ISBN 978-83-66104-85-3
Katalog wystawy „Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna” do kupienia w sklepie online i księgarni muzeum w pałacu.

Wystawa „Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jest pomyślana tak, aby pokazać, z jednej strony, piękne dowody dawnej myśli naukowej zapisanej w ciekawej formie artystycznej i jej wpływ na sztukę i naukę w XVII i XVIII w., z drugiej zaś strony – przypomnieć, że artystyczne i intelektualne dziedzictwo jest stymulatorem współczesnej kultury.

Ryciny, wydruki, starodruki, medale – odwiedzający znajdą je w tzw. Wielkiej Sali Uczt Jana III, najwyżej położonym pomieszczeniu w samym centrum pałacu, w nadbudówce II piętra, stworzonym jako punkt widokowy, na podobieństwo belwederów rzymskich, willi. Okna Sali Uczt wychodzą na wschód i zachód, niegdyś roztaczał się z nich daleki widok nie tylko na rozlewiska Wisły po wschodniej stronie, na oddalone miasto po stronie zachodniej, na ogrody otaczające posiadłość, ale także na niebo i gwiazdy!

Tu jest początek i serce wystawy. Tytułowy Księżyc obserwowany i zobrazowany przez Heweliusza jako odbitka w technice akwaforty, zachwycajacej poziomem wykonania i plastycznością wyobrażanych księżycowych kraterów, jest symbolicznym początkiej naszej prezentacji. Tuż obok pokazana zostanie Tarcza Sobieskiego – Scutum Sobiescianum – gwiezdna konstelacja, którą Hewelisz zapisał na nieboskłonie imię Króla Zwyciężcy. 

Schodząc z wilanowskiego belwederu i przechodząc przez historyczne, zachowane wnętrza pałacowe, zobaczyć można zarówno obiekty inspirowane tematyką kosmologiczną, pochodzące z czasów Sobieskich, jak i współczesne aranzacje wizualne i dźwiękowe zaprojektowane przez współczesnych artystów, inspirowane badaniami, myślą i twórczością graficzną gdańskiego astronoma.

Kierując się z pałacu do budynku Oranżerii, odwiedzający dostrzegą także w parku instalacje wystawy, w Oranżerii zaś znajdą kondensację współczesnych działań artystycznych: rozmieszczone na planie ośmiu faz Księżyca – rzeźby, grafiki, rysunki, obrazy, instalacje, formy konceptulanych dialogów, multimedia i projekcje. Układ i nazwiska twórców znajdują się na przedstawionych poniżej planach i rzutach. Autorką projektu ekspozycji jest prof. Barbara Kowalewska, identyfikację wizualną opracował prof. Lech Majewski.