© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Klub Koronki Klockowej

Koronka klockowa to królowa wszystkich koronek. Klub skupia miłośników koronki, pozwala rozwijać pasję i umiejętności koronkarskie. Odtwarzamy stare wzory oraz projektujemy nowe w stylu różnych epok.

Koronka klockowa przez wieki panowała na dworach królewskich w całej Europie. Nieustannie zmieniająca się moda kształtowała nowe wzory i dekoracje koronkowe. Wspaniałe kryzy, miękko układające się angażanty, żaboty oraz wszelkiego rodzaju falbanki zawsze podkreślały bogactwo i przepych.

Klub Koronki Klockowej stanowi miejsce spotkań osób, które pragną rozwijać swoją pasję i umiejętności koronkarskie. Podczas wspólnie wykonywanych prac stopniowo i dogłębnie poznajemy historyczną koronkę klockową. Odtwarzamy stare wzory, jak również projektujemy nowe w stylu różnych epok, z poszczególnych ośrodków europejskich.

W Klubie wykonujemy także wspólnie duże prace koronkowe. Dzielimy się wtedy pracą – każdy wykonuje wyznaczony fragment koronki, a następnie wszystkie łączymy w całość. Przygotowanie takich wzorów przed przystąpieniem do prac wymaga niezwykłej precyzji. Szczegółowo rozrysowujemy wzorniki i stopniowo wprowadzamy nowe ściegi, co stanowi zarówno naukę, jak i przygotowanie do tworzenia własnych projektów. Prace te zawsze przynoszą zaskakujące efekty. Przykładem jest kolorowy paw, którego niezwykłość polega na zastosowaniu ok. 40 różnych rodzajów splotów tworzących piękne siatki.

Obecnie pracujemy nad szalem koronkowym w stylu XIX wieku. Najpierw z wielu propozycji wspólnie wybrałyśmy motywy dekoracyjne. Na podstawie wykonanych próbek opracowałyśmy gęstość i rodzaj siatki, a także układ i wymiary wzorów. Dobrałyśmy nici o odpowiednim skręcie i grubości, żeby pasowały do sporządzonych wzorników. Przygotowane wzory są koroną tzw. wieloparkową. Dlatego podczas pracy każda z koronkarek pracuje na kilkudziesięciu klockach.


Miejsce: Domek Lanciego

Terminy spotkań: zazwyczaj w drugą sobotę miesiąca

Klub prowadzi: Joanna Sielska-Melchiori – dyplomowany konserwator dzieł sztuki – tkanin zabytkowych. Koronkę klockową poznała na Malcie w 2005 roku. Uczestniczyła w pełnym kursie z historii koronki „Recognition, study and cataloguing of lace” organizowanym przez Fondazione Arte della Seta Lisio we Florencji. Od 10 lat uczy koronki klockowej.


Klubem opiekuje się:

Nela Kokoszka

m: nkokoszka@muzeum-wilanow.pl

t: 22 544 28 38


Dotychczasowe prace klubowe

Obecnie pracujemy nad szalem koronkowym w stylu XIX wieku. Najpierw z wielu propozycji wspólnie wybrałyśmy motywy dekoracyjne. Na podstawie wykonanych próbek opracowałyśmy gęstość i rodzaj siatki, a także układ i wymiary wzorów. Dobrałyśmy nici o odpowiednim skręcie i grubości, żeby pasowały do sporządzonych wzorników. Przygotowane wzory są koroną tzw. wieloparkową. Dlatego podczas pracy każda z koronkarek pracuje na kilkudziesięciu klockach.

17 września 2023 Klub Koronki Klockowej prezentował swoje prace na Królewskim Festiwalu Rzemiosł.

9 września 2023 Klub Koronki Klockowej gościł w Kutnie na Festiwalu Saskim.

25 czerwca 2023 obchodziliśmy kolejny Międzynarodowy Dzień Koronki Klockowej. Tym razem spotkaliśmy się na dziedzińcu Domku Lanciego – naszej nowo otwartej pracowni rękodzielniczej, żeby wspólnie z odwiedzającymi nas gośćmi propagować niełatwą sztukę koronczarską.

W Klubie wykonujemy także wspólnie duże prace koronkowe. Dzielimy się wtedy pracą – każdy wykonuje wyznaczony fragment koronki, a następnie wszystkie łączymy w całość. Przygotowanie takich wzorów przed przystąpieniem do prac wymaga niezwykłej precyzji. Szczegółowo rozrysowujemy wzorniki i stopniowo wprowadzamy nowe ściegi, co stanowi zarówno naukę, jak i przygotowanie do tworzenia własnych projektów. Prace te zawsze przynoszą zaskakujące efekty. Przykładem jest kolorowy paw, nad którym pracowaliśmy w 2021 i 2022 roku, a którego niezwykłość polega na zastosowaniu ok. 40 różnych rodzajów splotów tworzących piękne siatki.

6 czerwca 2022 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Koronki. Tego dnia odbywa się światowa akcja robienia koronki w przestrzeni publicznej. Koronkarki z bardzo wielu krajów wyszły na ulice, do parków i ogrodów lub wykonywały swoje koronkowe prace w domowym zaciszu, prezentując je na facebookowej stronie International Lace Day. Klub Koronki Klockowej włączył się w akcję – w niedzielne przedpołudnie goście zwiedzający ogrody pałacowe mogli obejrzeć z bliska warsztat koronkarski oraz porozmawiać o koronkowej pasji tworzenia.

W 2017 r. odbyła się wystawa „Wilanowskie Atelier”, na której można było obejrzeć wykonane przez członkinie Klubu koronki zgodne z XVI-wiecznymi wzorami historycznymi. Opracowane wzory pochodzą z pierwszej książki przeznaczonej dla wykwalifikowanych koronkarzy Le Pompe wydanej po raz pierwszy w Wenecji w 1557 r.

Wystawa stanowiła świetną okazję, by zaobserwować, jak rodzaj nici, ich różna grubość oraz kolory zmieniają ostateczny wygląd całej koronki. Obok historycznych wzorów prezentowana była też dla porównania współczesna koronka klockowa oraz autorskie wzory uczestniczek Klubu, m.in. logo Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.


Zachęcamy też do zapoznania się z historią koronki klockowej.