© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   06.12.2012

Kolekcja zegarów

„Pierwszy podział czasu ziemskiego wprowadziło słońce. Można powiedzieć, że słońce było pierwszym zegarmistrzem. To jego życiodajne promienie wyznaczyły dzień i noc, czas pracy i wypoczynku, czas zasiewów i plonów....” – tak zaczyna się książeczka, którą polecamy czytelnikom.

Na przykładzie niewielkiej kolekcji chronometrów zgromadzonych w Pałacu Wilanowskim możemy zauważyć zmiany w ich rozwoju od XVI do drugiej połowy XIX wieku. W rozważaniach poświęconych starym zegarom równie fascynujące są kolejne modernizacje ich mechanizmów, będące wyznacznikiem postępu technicznego, jak i zmiany form artystycznych, jakie nadawano ich obudowie. To w nich projektanci, posługując się czytelnymi symbolami, zakodowali wartości uniwersalne, które towarzyszyć winny człowiekowi w każdej godzinie jego życia: szacunek dla prawdy, sprawiedliwości, rozumu, miłość jako źródło życia, uznanie dla wiedzy i praw natury. Najlepsi artyści sprawili, że projektowane przez nich zegary zaliczamy dzisiaj do dzieł sztuki.  

Książka wydana w serii „200 lat Muzeum Wilanowskiego” poświęcona jest nielicznej, ale bardzo cennej kolekcji zegarów, z których część stanowi dekorację elewacji pałacu, a część zdobi Apartamenty Królewskie i sale ekspozycyjne. Pragniemy zwrócić uwagę czytelnika na kolejność nabywania mechanizmów zdobiących pałac, ale również wspomnieć te zegary, które odegrały ważną rolę w historii Wilanowa, a dzisiaj, w wyniku podziałów spadkowych, zniszczeń i strat wojennych są poza naszą kolekcją.

 

Anna Kwiatkowska, Kolekcja zegarów 

Warszawa 2008, 128 str., oprawa kartonowa, 13 x 20,5 cm, ISBN 978-83-60192-21-4

Kup teraz w e-sklepie