© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   29.03.2022

Konferencja podsumowująca projekt POPC „www.muzeach”


Dobiega końca projekt „www.muzeach”. Dzięki niemu już niedługo w serwisie wmuzeach.pl znajdziemy ponad 10 tysięcy obiektów ze zbiorów pięciu polskich muzeów. W środę 16 marca 2022 r. o godz. 11:00 w Sali Białej pałacu wilanowskiego odbyła się konferencja podsumowująca projekt. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia jej zapisu.

Już wkrótce na stronie wmuzeach.pl w jednym miejscu, łatwo i bezpłatnie każdy zainteresowany będzie mógł o dowolnej porze poznać różnorodne kolekcje pięciu muzeów. Projekt „www.muzeach” realizują: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jako lider i beneficjent w partnerstwie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowym w Lublinie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum-Zamkiem w Łańcucie. Głównym celem jest udostępnianie zasobów cyfrowych różnego rodzaju z wielu muzeów w jednym miejscu w sposób prosty i bezpłatny – a przez to poprawa dostępu do zasobów kultury w formie cyfrowej.

Odbiorcy wmuzeach.pl będą mogli oglądać różnorodne zbiory sztuki prehistorycznej, starożytnej i współczesnej, dzieła artystów polskich i europejskich, a także te pochodzące z Dalekiego Wschodu. Są wśród nich m.in.: rzeźby, rysunki i ryciny, obrazy, rzemiosło artystyczne, archiwalne zdjęcia i przedmioty codziennego użytku, np. mapy i meble, a nawet geoportale. Wszystkie dzieła sztuki opatrzone zostały opisami, a dzięki dziesięciu minikolekcjom z zadaniami edukacyjnymi będzie można spojrzeć na zbiory w sposób przekrojowy.

Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd”, działanie nr 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, poddziałanie nr 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”.


Beneficjent: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Partnerzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLINMuzeum Narodowe w Lublinie (dawniej Muzeum Lubelskie w Lublinie)Muzeum Narodowe w SzczecinieMuzeum – Zamek w Łańcucie
Całkowity koszt projektu: 12 172 215,58 zł
Kwota dofinansowania: 9 247 929,94 zł

POPC