© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   09.05.2016

Kopie rokokowych rzeźb z warsztatu J.Ch. Redlera wykute tradycyjnymi metodami

Pierwszy raz w Polsce wykuto tradycyjnymi metodami kamienne kopie całego cyklu rokokowych rzeźb!

Prace przeprowadzono w Muzeum Pałacu Króla Jana III w ramach dwuletniego projektu finansowanego z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Putto na sfinksie

Działania prowadzone w latach 2014–2015 polegały na wykonaniu w piaskowcu kopii 14 rzeźb z warsztatu Johanna Chrisostomusa Redlera z balustrad nad schodami i murem oporowym w ogrodzie wschodnim pałacu w Wilanowie. Figury, obecnie łączone z jednym z najważniejszych przedstawicieli warszawskiej rzeźby rokokowej Johannem Chrisostomem Redlerem i jego warsztatem, należą do najpiękniejszych i najchętniej fotografowanych dzieł w ogrodach. Powstały na zlecenie Augusta i Marii Zofii Czartoryskich prawdopodobnie ok. 1745 r. Wszystkie zostały wykonane w piaskowcu kunowskim. Przedstawiają: personifikacje pór roku i cztery etapy miłości oraz dwie pary sfinksów z puttami i cztery pojedyncze putta z koszami kwiatów i wazonami.

Wszystkie oryginalne rzeźby poddano zabiegom prewencyjnym: ich powierzchnie oczyszczono i zdezynfekowano. W czasie prac w 2015 r. dwie z nich zostały poddane zabiegom konserwatorskim, m.in. wtórna lewa dłoń Meleagera została zrekonstruowana wraz z rogiem – prawidłowy atrybut odtworzono na podstawie archiwalnych zdjęć i przekuto w piaskowcu. Wymieniono również wtórną głowę jednego z puttów (putto z koszem kwiatów).

Obecnie 14 oryginalnych kompozycji rzeźbiarskich przechowywanych jest w stabilnych warunkach, w Pawilonie Rzeźb, a pieczołowicie wykonane kopie podziwiać można zamontowane na balustradzie ogrodu wschodniego. 

Szczegółowy opis przedsięwzięcia (m.in. przedstawiający zastosowane tradycyjne metody rzeźbiarskie) zawierają dwa artykuły polecane poniżej.

 

Logo MKiDN