© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   04.04.2024

Król ogrodnik | bezpłatne lekcje i warsztaty przyrodnicze

Zapraszamy na bezpłatne lekcje muzealne i przyrodnicze warsztaty edukacyjne oraz otwarte wydarzenie plenerowe. Projekt adresujemy do dzieci i młodzieży. Jego realizację zawdzięczamy efektywnej współpracy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie z Fundacją Veolia Polska, która działa m.in. na rzecz ochrony środowiska.

Historia ogrodów i parku wilanowskiego, bioróżnorodność i wyzwania z zakresu ekologii – te tematy chcielibyśmy poruszyć z naszymi gośćmi, uwrażliwiając ich na problemy środowiskowe i zagadnienia związane z ekosystemem rezydencji wilanowskiej.

Naszym celem jest szeroko rozumiana edukacja, a zwłaszcza praca metodą warsztatową, obserwacja parku i ogrodów, a także udostępnienie założenia pałacowo-parkowego tym grupom odbiorców, które mają utrudniony dostęp do dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

Chcielibyśmy też uświadomić uczestnikom zajęć, jakie problemy i zagrożenia powstają, gdy ogród i park historyczny stykają się z przestrzenią miejską. Planowane działania wspierają również integrację międzypokoleniową oraz kształtowanie i utrzymywanie postaw oraz zachowań proekologicznych.

Projekt trwa od września 2023 r. do czerwca 2024 r.

Czeka na Was 80 bezpłatnych zajęć edukacyjnych i rodzinne warsztaty plenerowe!


Kontakt i rezerwacja bezpłatnych zajęć:


Tematy zajęć

Król ogrodnik
4–9 lat

Praca w ogrodzie bywa ciężka, ale przynosi bardzo dużo radości. Nawet sam król Jan III z przyjemnością zajmował się ogrodami oraz dbał o to, aby zachwycały pięknem i oryginalnością. W trakcie zajęć poznamy zasady tworzenia ogrodu barokowego. Dowiemy się, czym są heliotrop, karczoch, tuberoza i lubczyk oraz jakie znaczenie w barokowym ogrodzie miał kolor. Poznamy również licznych sprzymierzeńców ogrodnika w świecie zwierząt.

Zielona wyprawa...
4–9 lat

...to niezwykła podróż w świat parkowej przyrody. Dowiemy się, jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w wilanowskich ogrodach oraz parku, nauczymy się je również rozpoznawać. Poznamy przystosowania zwierząt do życia na lądzie (w parku) oraz w wodzie (w Jeziorze Wilanowskim). Zastanowimy się również, czy rośliny i zwierzęta są pożyteczne dla człowieka.

Wilanowskie obserwatorium przyrody
10–14 lat

Podczas zajęć będziemy obserwować i rozpoznawać rośliny oraz zwierzęta występujące w królewskich ogrodach. Prócz spostrzegawczego oka pomoże nam w tym sprzęt optyczny – lupy i lornetki. Nauczymy się oznaczać rodzime i obce gatunki drzew. Będziemy poszukiwać tropów i śladów zwierząt, które być może wskażą nam drogę do swoich mieszkań – dziupli, nor czy gniazd.

Tajemniczy ogród – gra terenowa
7–15 lat

Jakie tajemnice skrywają ogrody króla Jana III? Odkryjemy je podczas gry terenowej! Wyposażeni w mapy i kompasy nauczymy się, jak z nich korzystać. Przeniesiemy się w czasie i rozwikłamy przyrodnicze zagadki. Jakie zwierzęta żyją tu obecnie, a jakie mieszkały u samego króla? Gdzie znajduje się ów „tajemniczy ogród”? Podczas zajęć, doskonaląc pracę w grupach, wspólnie odnajdziemy drewniane skrzynie i rozwikłamy szereg łamigłówek, które przybliżą nas do rozwiązania parkowej tajemnicy. Bądźcie czujni!

Potrzeby ogrodne – warsztaty kulinarno-ogrodowe
7–19 lat

Salsefia, topinambur czy marek kucmerka to warzywa współcześnie nieco zapomniane, choć dawniej były produktami pierwszej potrzeby! Poznajcie te i inne rośliny prosto z grządki. Na zajęciach odwiedzimy ogród pożytkowy. Przyjrzymy się bogactwu sezonowych warzyw i owoców. Porozmawiamy o bioróżnorodności i o niełatwej roli jarzyn w naszej kuchni historycznej. Sprawdzimy, jak w staropolskich przepisach wykorzystywano produkty z ogrodów, sadów i łąk oraz ugotujemy dania z dodatkiem własnoręcznie zebranych warzyw, owoców i ziół! Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.