© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   21.12.2022

Krytyczny przewodnik | inspirujący towarzysz zwiedzania

Oddajemy w Wasze ręcę publikację, która powstała w ramach projektu „Between Mnemosyne and Terpsychore”. Nad przygotowaniem Krytycznego przewodnika po Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pracowaliśmy razem z muzealnikami z Parques de Sintra – Monte de Lua oraz z nauczycielami.

Naszym celem było wykorzystanie wizyty pałacu do rozwoju krytycznego myślenia – kompetencji szczególnie przydatnej w dzisiejszym świecie. Dlatego zamiast opowiadać o wszystkim, co można zobaczyć w rezydencji Jana III, wybraliśmy osiem tematów. Nazwaliśmy je: Z daleka, Ciało, Pamięć, Natura, Edukacja, Władza, Zmysły i Czas. Choć przybliżają historie sprzed kilku wieków, naszym zdaniem są wciąż zaskakująco aktualne. Stawiamy w nim pytania i zachęcamy do refleksji. Zależy nam, by o historii pałacu nie tylko opowiadać, ale też rozmawiać. Chcemy, by korzystanie z dziedzictwa pozwalało lepiej rozumieć szybko zmieniającą się rzeczywistość.

Przewodnik adresowany jest do młodzieży w wieku 14–18 lat. Będzie dobrym towarzyszem wizyty w pałacu – z klasą, rodziną, przyjaciółmi lub w pojedynkę.
Jak korzystać z Krytycznego przewodnika?

Pobierz plik przewodnika na telefon lub wydrukuj. Na spacer z Krytycznym przewodnikiem możesz wyruszyć, układając zagadnienia w dowolnej kolejności lub wybierając te, które są dla Ciebie najbardziej inspirujące.

Zachęcamy do rozmowy z osobami towarzyszącymi Ci w wizycie i wykorzystania proponowanych przez nas tematów. Jeśli w trakcie pojawią się nowe pytania, tym lepiej! Krytyczne myślenie to także umiejętność stawiania pytań. Nie przejmuj się, jeśli nie zawsze znajdziesz odpowiedź albo będzie ich zbyt wiele. Samo myślenie i rozpatrywanie alternatyw to dobre ćwiczenie dla mózgu!

Zachęcamy do zwiedzania Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie z Krytycznym przewodnikiem! 


Lider projektu: Parques de Sintra-Monte da Lua, Sintra

Partnerzy projektu:

     

      


Projekt dofinansowano ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus +