© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Kwiat widziany oczami pszczoły

Ogrody wilanowskie wiosną, latem i jesienią pełne są kwiatów. Podziwiamy ich kształty, zapachy i kolory. Rośliny wytwarzają kwiaty jednak nie po to, by zachwycać człowieka, ale by przywabiać zapylające je owady. Czy wiesz, że oczy pszczoły różnią się od oczu człowieka? Dlatego też pszczoły widzą inaczej świat, który nas otacza. Patrząc na kwiat, warto zdawać sobie sprawę, że pszczele oko widzi na nim barwy  i wzory zupełnie dla nas ukryte. Dzieje się tak dlatego, że pszczoły mają zdolność widzenia w ultrafiolecie. Różnice w postrzeganiu barw między człowiekiem a pszczołą mogą być ogromne. Dla przykładu, kwiat, który dla nas jest żółty, dla pszczoły może być biały z wyraźnie zaznaczonym środkiem, wskazującym, gdzie znajduje się nektar. Warto dodać, że pszczoły mają oczy złożone. Obraz, który takie złożone oko przesyła do mózgu pszczoły, jest jak mozaika utworzona  z ogromnej ilości małych pól. Ostatecznie to, co widzi pszczoła, jest mniej dokładne od tego, co widzimy my, ma też zdecydowanie różniącą się kolorystykę. Jeśli chcesz, możesz wykonać pracę plastyczną, która w uproszczony sposób przedstawi kwiat widziany pszczelim okiem.

Potrzebne będą:

  • kolorowe tektury faliste do wycięcia elementów mozaiki,
  • kolorowy papier techniczny jako tło,
  • taśma dwustronna,
  • nożyczki.

Przystępujemy do pracy:

  1. Podklej tekturę falistą taśmą dwustronną. Taśmę możesz przykleić albo do gładkiej, albo falistej strony, w każdym przypadku uzyskasz inny, ciekawy efekt.
  2. Z żółtej tektury falistej wytnij płatki. Środek kwiatu może być żółty bądź pomarańczowy, ze względu na cień rzucany przez płatki wnętrze kwiatu wydaje się często ciemniejsze.
  3. Z białej i czerwonej tektury falistej wytnij małe kwadraciki.
  4. Na kolorowym papierze technicznym wykonaj mozaiki kwiatowe w oparciu o załączoną ilustrację. Czy wiesz, który z kwiatów przedstawia obraz widziany okiem pszczoły, a który okiem człowieka? Podpowiedzi szukaj w opisie na górze.

Projekt kwiatowej mozaiki przygotowała Agnieszka Rogólska – edukatorka Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.