© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   03.02.2021

Mikrowyprawy | codziennie

Jeśli szukasz unikalnych doznań, nie lubisz tłoku, a możliwość spotkania z zabytkiem sam na sam jest na Twojej liście marzeń, mamy dobrą wiadomość – otwieramy pałac! Zapraszamy do Muzeum rodziny i mikrogrupy na aktywności edukacyjne, które będą miłą odmianą po miesiącach spędzonych na nauce i pracy zdalnej. Kontakt z kulturą i przyrodą bez pośrednictwa ekranu komputera pozwoli odkryć pałac i park na nowo!

Zajęcia historyczne

Daleki Wschód na Zachodzie (10–15 lat) – pałac, trasa II

Dlaczego w Japonii nikt nie ucieka na widok smoka? Czy jednorożce istnieją? Dlaczego lwy zawsze występują w parze? I co wspólnego ma z tym wszystkim feniks? Zapraszamy w podróż po fascynującym świecie sztuki i kultury Dalekiego Wschodu. Nie musisz kupować biletów lotniczych – wystarczy przyjść do pałacu wilanowskiego. Dowiesz się, skąd wzięły się tutaj te wszystkie niezwykłe przedmioty i jak należy o nie dbać. Zrozumiesz, co oznaczają motywy dekoracyjne stosowane w sztuce dalekowschodniej. Chiny i Japonia staną się nam odrobinę bliższe! Na koniec zastanowimy się, co można zrobić, gdy rozbije się ulubiony kubek i jak poradzić sobie z faktem, że stara szafa jest już niemodna.

Wnętrza pałacu i ich symbolika (13–19 lat) – pałac, trasa II

Pałac w Wilanowie to nie tylko dzieje króla Jana III i królowej Marysieńki. Kolejni właściciele pałacu to postaci równie niebagatelne: wśród nich pierwszy polski archeolog Stanisław Kostka Potocki czy wierząca w uzdrawiające moce mesmeryzmu Izabela Lubomirska. Pozostawili po sobie imponującą kolekcję dzieł sztuki, mebli oraz pamiątek, dzięki którym jesteśmy w stanie rekonstruować życie dawnej arystokracji i zrozumieć, jak jej szerokie horyzonty oraz zainteresowania odległymi kulturami Chin czy Grecji starożytnej wpłynęły na polską kulturę. Zapraszamy do odwiedzenia rokokowego apartamentu Błękitnej Markizy, pokojów myśliwskich wilanowskiej Diany oraz oczarowujących swą egzotyką pokojów chińskich XIX-wiecznego arystokraty.

Klucz do fasad pałacu w Wilanowie (10–15 lat) – park

Pewnego razu architekt Wilanowa Augustyn Locci wspomniał królowi, że ma wspaniały pomysł na ozdobienie fasad wilanowskiej rezydencji i opisze go w kolejnym liście. W to, co stało się później, trudno uwierzyć. Współpracownicy Locciego mówili, że mistrz biegał z rozwianym włosem dookoła pałacu i prosił, by bogowie przywrócili mu pamięć. Augustyn Locci oszalał! Co gorsza, zapomniał, jakie znaczenie mają napisy umieszczone na wilanowskiej fasadzie. Mamrotał o Sybilli i przepowiedni o herosach z przyszłości, którzy uwolnią go od klątwy i znów będzie wiadomo, co oznaczają napisy na fasadzie oraz skąd się wzięły. Kto wie, może mówił o Was… Zapraszamy do udziału w grze terenowej obfitującej w fikcyjne zagrożenia i całkiem realne wyzwania intelektualne.

Zajęcia przyrodnicze w parku

Zielona wyprawa (4–9 lat)

Podczas tej niezwykłej wyprawy w świat parkowej przyrody dowiemy się, jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w wilanowskich ogrodach oraz parku, nauczymy się też je rozpoznawać. Poznamy przystosowania zwierząt do życia na lądzie (w parku) oraz w wodzie (w Jeziorze Wilanowskim). Zastanowimy się również, czy rośliny i zwierzęta są pożyteczne dla człowieka.

Wilanowskie obserwatorium przyrody (10–15 lat)

Podczas zajęć będziemy obserwować i rozpoznawać rośliny oraz zwierzęta występujące w królewskich ogrodach. Prócz spostrzegawczego oka pomoże nam w tym sprzęt optyczny – lupy i lornetki. Nauczymy się oznaczać rodzime i obce gatunki drzew. Będziemy poszukiwać tropów i śladów zwierząt, które być może wskażą nam drogę do swoich mieszkań – dziupli, nor czy gniazd.

Królewski żywioł – kultura i natura w rezydencji wilanowskiej (13–19 lat)

Zapraszamy do niezwykłego miejsca, w którym kultura harmonijnie współgra z naturą. Zwiedzanie ogrodów wilanowskich jedynie pod kątem przyrodniczym albo historycznym jest niekompletne, jak danie kuchni barokowej pozbawione przypraw. Weźmiemy udział w pełnej smaku podróży po miejscu ukształtowanym równymi siłami człowieka i natury.

Style w ogrodach (13–19 lat) 

Oprawę pałacu w Wilanowie stanowią wspaniałe, królewskie ogrody. Od wschodu do pałacu przylega dwupoziomowy ogród barokowy. Na północ i południe rozciągają się malownicze ogrody krajobrazowe zwane angielskimi. W jaki sposób uzyskuje się tak niezwykłe kształty roślin? Co sprawia, że układają się one w barwny dywan? Dlaczego tajemnicze zakątki nie zarosły chwastami? Zajęcia stanowią prezentację różnych typów założeń ogrodowych na przykładzie ogrodów wilanowskich. W części praktycznej odnajdziemy elementy charakterystyczne dla ogrodu barokowego, ogrodu w stylu angielskim i angielsko-chińskim. Wspólnie zastanowimy się też, jaką rolę odgrywały ustawione wśród zieleni posągi. 

Warsztaty

Kaligrafia - (nie)zapomniana sztuka

Warsztaty adresujemy zarówno do miłośników kaligrafii, jak i osób, które chcą, aby ich pismo odręczne stało się eleganckie, bardziej fantazyjne lub po prostu staranniejsze. Za wzór posłuży nam pismo angielskie w swej pierwotnej odmianie, jaką jest cancellaresca. Poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem mają fantazyjne kształty. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się po dziś dzień w szkole, ale po kilku latach nauki wyrabiamy swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia liter, o owalności i ozdobności liter oraz o ich dwuelementowej budowie.

Podczas warsztatów zapewniamy: jednoosobowe stanowisko pracy z pulpitem, narzędzia pisarskie oraz materiały: karty ćwiczeń, wzorniki z pismem, rysunki do obrysu tuszem.


Uprzejmie prosimy o uważne zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas zajęć: 

Liczebność grup: maksymalnie 4 os.
Dystans: prosimy o zachowanie odległości minimum 1,5 metra od osób, z którymi nie przebywają Państwo na co dzień.
Środki ochrony: każdy uczestnik zajęć jest zobowiązany do noszenia maseczki ochronnej.
Pomoce dydaktyczne: karty ćwiczeń do Państwa indywidualnego użytku są pobierane i wydawane przez edukatora w rękawiczkach jednorazowych, pozostałe pomoce są poddawane dezynfekcji przed zajęciami i po nich.

W przypadku zajęć odbywających się na zewnątrz prosimy pamiętać o dostosowaniu stroju do pogody.


Koszt zajęć w języku polskim: 120 zł (bilet tematyczny) + 10 zł/os. (bilet edukacyjny)
Koszt zajęć w języku obcym: 180 zł (bilet tematyczny) + 10 zł/os. (bilet edukacyjny)

Terminy zajęć w pałacu: codziennie w godz. 10.00–14.00, ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem
Terminy zajęć w parku: codziennie w godz. 10.00–16.00, ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem

Rezerwacja
t: (+48) 22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9–16)
m: bilety@muzeum-wilanow.pl