© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   05.12.2012

Mistrzowie i dyletanci. Spotkania ze sztuką polską XIX wieku

„Mistrzowie i dyletanci. Spotkania ze sztuką polską XIX wieku” autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego to popularnonaukowa publikacja przeznaczona nie tylko dla historyków sztuki. 29 bogato ilustrowanych rozdziałów poświęconych jest intrygującym zabytkom – są wśród nich obrazy, ryciny, fotografie – wokół których toczy się opowieść autora. Z tekstu dowiemy się na przykład, co to jest szlichtada i jaki ma związek z jedną z pierwszych warszawskich kawiarń. Przeczytamy o portretach znanych Polaków (również tych nietypowych, jak na przykład haftowany portret Kościuszki) czy o obrazie Matejki z serialu „Alternatywy 4”.

Tytułowi Mistrzowie i dyletanci to znakomici polscy artyści, działający w XIX wieku w Królestwie Polskim i za granicą (m.in. malarze: Artur Grottger, Juliusz Kossak, Wojciech Gerson, Aleksander Lesser, Jan Matejko czy fotograf Karol Beyer), ale także twórcy mało obecnie znani lub niemal zupełnie zapomniani, a jednak znaczący w swoim czasie (tacy, jak malarze: Karol Malankiewicz, Franciszek Ruśkiewicz, Antoni Ziemięcki, litograf Jakub Sokołowski, złotnik Józef Hakowski czy fotograf Eliasz Stumann). Autor, redaktor naczelny pisma „Spotkania z Zabytkami”, dzieli się swoją pasją z czytelnikami, czyniąc to z prawdziwą swadą.

Wojciech Przybyszewski, Mistrzowie i dyletanci. Spotkania ze sztuka polską XIX wieku, Warszawa 2012, format: 210 x 275 mm, stron 272, ISBN 978-83-60959-35-0