© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   14.04.2020

Museums and Identities. Planning an Extended Museum

Museums and Identities. Planning an Extended Museum

red. Dorota Folga-Januszewska, Martina Lehmannová, Jasna Gaburová, Elke Kellner i Paweł Jaskanis

Warszawa 2019, format 165x240 mm, stron 312, okładka miękka
ISBN: 978-83-66104-22-8, 978-83-66104-25-9, 978-83-66104-27-3, 978-83-66104-28-0


Oddajemy w Państwa ręce publikację pokonferencyjną, wydaną w serii Muzeologia dzięki współpracy Muzeum Króla Jana III w Wilanowie z Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Książka ukazała się pod patronatem komitetów narodowych Międzynarodowej Rady Muzeów: ICOM Austria, ICOM Czechy, ICOM Polska oraz ICOM Słowacja.

Museums and Identities.... to zbiór różnorodnych refleksji na temat kondycji współczesnych ośrodków muzealnych, ich rozwoju, znaczenia w kontekście społecznym, stojących przed nimi wyzwań oraz ich wpływu na otoczenie. Niniejsza publikacja, będąca aktualnym głosem specjalistów z dziedziny muzeologii, porusza w nowatorski sposób zagadnienia roli muzeów, nie uciekając przy tym od tematów takich jak ekonomika kultury czy partycypacja społeczna w rozwoju muzeum.

„Co w książce równie ważne, przyjęta została szeroka perspektywa w badaniu poszczególnych zagadnień, a autorzy nie stronią od interdyscyplinarności, która dziś jest tak istotna nie tylko dla muzealnictwa i muzeologii, ale dla rozwoju nauki w ogólności (…). A ważnych tematów poruszanych w książce jest jeszcze więcej. (…) poszczególne case studies, czyli odniesienia do konkretnych muzeów i ich praktyk, a także wyzwań przed którymi stają – wszystko to aktualne, interesujące i twórczo zrelacjonowane”.

Dr hab. Kamil Zeidler, prof. UG
Uniwersytet Gdański

Publikacja jest rezultatem międzynarodowej konferencji Museums and Identities. The 2nd International Seminar in a Cycle: Planning and Extended Museum, która odbyła się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w listopadzie 2018 roku. Książka wydana w języku angielskim.

Opracowanie graficzne i skład: Grafixpol

Do kupienia w wersji papierowej w e-sklepie lub w księgarni w pałacu. Pozycja dostępna także w postaci e-booka.