© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   30.07.2021

Projekt „Cicha noc w pałacu” nagrodzony w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”

Cieszymy się, że nasz projekt „Cicha noc w pałacu” zdobył II miejsce w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” w kategorii: najlepszy projekt edukacyjny.

Program „Cicha noc w pałacu” zrealizowaliśmy w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w grudniu 2020 r. Mimo zamknięcia muzeum bardzo zależało nam na kontakcie z naszymi gośćmi, na odwróceniu uwagi od bieżących trudności – dlatego zaprosiliśmy ich do odkrywania tradycji świąt Bożego Narodzenia, a poprzez popularyzację wiedzy o historii dziedzictwa kultury zachęcaliśmy do podejmowania działań twórczych i poszukiwania inspiracji.

Całość programu była udostępniania poprzez profil muzeum na Facebooku i platformę MS Teams, a przygotowane filmy po zakończeniu wydarzenia trafiły na stałe na kanał muzeum na YouTube.

W ślad za zwyczajami adwentowymi i bożonarodzeniowymi w programie znalazły się zajęcia przybliżające tradycję wysyłania kartek świątecznych oraz zwyczaj ustawiania szopek w kościołach i domach. Niezwykłą propozycją była unikalna drewniana wilanowska szopka do złożenia, którą można nabyć w muzealnym sklepie.

Program aktywności został tak przygotowany, by poszczególne spotkania były wsparciem dla muzealnej publiczności na każdym etapie przygotowań do Bożego Narodzenia. Cykl „Przystrój dom na święta” przeprowadził nas przez przygotowywanie dekoracji, począwszy od adwentowego wieńca po przyozdobienie wigilijnego stołu. Inspiracją dla zaproponowanych kompozycji kwiatowych były tradycje staropolskie. W ramach wydarzenia przygotowaliśmy także wykład poświęcony XIX-wiecznej zastawie stołowej zgormadzonej w wilanowskich zbiorach pt. „Zastawa stołowa w świątecznej odsłonie” (w dwóch częściach – link do części I oraz link do części II). W tajniki staropolskiej kuchni świątecznej wprowadzały warsztaty online dla rodzin i dorosłych: „Dawnej wigilii smak” oraz „Marcepan dobry na wszystko”.

Gości skupionych na świątecznych przygotowaniach w zaciszu domów zachęcaliśmy także do poszukania inspiracji w parkach i ogrodach w ich najbliższej okolicy. Przygotować się do takiego spaceru można było podczas warsztatów „Przyrodnicze inspiracje na święta”, a dzięki „Zimowym spotkaniom z ptakami” spacer był okazją do zwrócenia uwagi na to, kto odwiedza karmniki i jak najlepiej dokarmiać ptasich gości.

Zwieńczeniem wydarzenia „Cicha noc w pałacu” był koncert kolęd udostępniony na profilu muzeum na Fb w dniu 24 grudnia 2020 r. Wystąpił chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego pod kierownictwem artystycznym Danuty Chmurskiej.

Świąteczna tematyka, która prawie na miesiąc zawładnęła mediami społecznościowymi oraz stroną internetową muzeum, pozwoliła na oddech od otaczającej nas rzeczywistości i – co ważniejsze – przypomniała o kluczowych wartościach związanych z tymi świętami. Pokazała również, że czerpiąc z tradycji Mazowsza i zwyczajów regionu, możemy na nowo kształtować nasze otoczenie, odkrywać stare, a jednak nowe smaki, przywracać międzypokoleniowe więzi i wzruszać, bo czyż nie wzruszające jest znalezienie w skrzynce pocztowej ręcznie napisanej kartki z życzeniami płynącymi z głębi serca?