© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   13.04.2021

Noc Muzeów 2021 | filmy, warsztaty, opowieści

Noc Muzeów 2021 twórczo i online połączyła atrakcje z pogranicza przyrody, historii i sztuki!

Na gości podczas Nocy Muzeów czekały inspirujące warsztaty, pokazy, wideoklipy muzyczne i wiele innych atrakcji. Opowiadaliśmy o tym, jak dawniej wyglądały relacje człowieka ze światem zwierząt i roślin. Poznaliśmy ulubione zwierzęta króla, odkryliśmy związki łączące nocne motyle i rośliny, dowiedzieliśmy się, jak wygląda nocne życie ula.

W programie:

Co się kryje za fasadą?

Podczas spaceru online przyjrzeliśmy się uważnie rzeźbom, płaskorzeźbom i malowidłom umieszczonym na zewnątrz rezydencji. Opowiedzieliśmy, jakie treści kryją dekoracje zdobiące pałacowe elewacje i co o relacjach człowieka ze światem natury można się z nich dowiedzieć.

Kiedy i gdzie: godz. 20.00, online: MS Teams, http://bityl.pl/rXBCK (Uwaga! Ze względu na obowiązujące ograniczenia sanitarne zajęcia odbywają się tylko online), 
Dla kogo: osoby dorosłe

Witaj Majowa Jutrzenko – premiera wideoklipów

Uchwalenie Konstytucji z 1791 r. do dziś jest jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych w Polsce. W majową Noc Muzeów 2021 r. pragniemy muzycznie uczcić rocznicę jej uchwalenia. Z tej okazji zaprezentowaliśmy dwie premiery wideoklipów: Witaj Majowa Jutrzenko (inaczej Mazurek 3 Maja) oraz Polonez 3 Maja. Powstały one do utworów skomponowanych ponad 200 lat temu, które do dzisiaj stanowią pamiątkę wydarzenia. W wideoklipach wystąpiły uczestniczki VIII edycji programu „Debiutantki”, członkowie Chóru Związku Artystów Scen Polskich oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej. Stroje z epoki Stanisława Kostki Potockiego, właściciela pałacu wilanowskiego, biorącego czynny udział w tworzeniu Konstytucji 1791 r., stworzyły studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie.

Kiedy i gdzie: godz. 19.00, 21.00, online: strona muzeum na Facebooku 




Warsztaty kulinarne

Warsztaty kulinarne online! Od wilanowskich mistrzów kuchni dowiedzieliśmy się, co jadał król Jan III i jak mogła wyglądać jego kolacja. Wspólnie przygotowaliśmy danie z królewskiego menu.

Kiedy i gdzie: godz. 19.10, online: strona muzeum na Facebooku 
Dla kogo: dorośli


Sekret metamorfozy, czyli wieczorna opowieść o motylach

Wysłuchaliśmy opowieści o niezwykłej przemianie, jaką co roku przechodzą motyle – zarówno te nocne, jak i dzienne. Poznaliśmy Marię Sibyllę Merian – pionierkę entomologii i badaczkę tego fascynującego zjawiska. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, jakie związki łączą motyle i rośliny.

Dla kogo: dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat
Kiedy i gdzie: godz. 19:15–20.00, online: MS Teams, http://bityl.pl/3n1bJ
Prowadząca: dr inż. Julia Dobrzańska


Czy pszczoły w nocy śpią?

Zapraszamy na filmową relację z wilanowskiej pasieki Ule Króla.

Kiedy i gdzie: godz. 20.00, online: strona muzeum na Facebooku
Dla kogo: dorośli



Pałasz – legendarny koń króla Jana III

Opowiedzieliśmy o wielkiej miłości króla Jana III do koni, która zrodziła się już w okresie dzieciństwa. Zanim nieustraszony zwycięzca spod Wiednia dosiadł legendarnego jasnego kasztana o imieniu Pałasz, sztukę ujeżdżania doskonalił na drewnianym koniku. Historia tej zabawki stała się inspiracją do kreatywnego działania, w trakcie którego wyczarowaliśmy kolorowego drewnianego konika na biegunach.

Dla kogo: dorośli i dzieci powyżej 8 lat
Kiedy i gdzie: godz. 20.30–21.30, online: MS Teams, http://bityl.pl/DAzSH
Prowadząca: Katarzyna Pietrzak

Mapping online „Rok w Arktyce”

Zorza, niedźwiedzie, morsy, wieloryb, cielenie lodowców, zazieleniona tundra: trudno zmieścić rok w Arktyce w 8-minutowym pokazie, ale można spróbować przekazać zaskakującą różnorodność krajobrazu.
Svalbardzkie widoki na fasadzie pałacu w Wilanowie po raz pierwszy zaprezentowaliśmy w październiku 2020 r. Przez kilka zimowych miesięcy w każdy weekend można było wybrać się w polarną podróż podczas Królewskiego Ogrodu Światła. W ramach Nocy Muzeów 2021 możliwe było obejrzenie mappingu online.

15 maja o godz. 21.00 na stronie EDU-ARCTIC.PL na Facebooku można było obejrzeć mapping „Rok w Arktyce" bez wychodzenia z domu. Film będzie dostępny przez 24 godziny od premiery. Mapping powstał w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL, finansowanego w ramach programu DIALOG Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kiedy i gdzie: godz. 21.00, online: na stronie EDU-ARCTIC.PL na Facebooku



Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Program może ulec zmianie w związku z obowiązującymi w maju ograniczeniami sanitarnymi.

Partner: