© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   15.11.2022

Nowe gabloty ekspozycyjne w pałacu

ZADANIE: Nowe ekspozycje popularyzujące ideę kolekcjonerstwa rodu Potockich – kontynuacja

realizowane dzięki środkom finansowym MKiDN pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury – program Infrastruktura i Środowisko

Wysokość dotacji: 190 000 zł
Całkowita wartość projektu: 389 000 zł

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zmienia się – od początku listopada 2022 r. trwa rearanżacja ekspozycji na piętrze rezydencji, możliwa dzięki finansowemu wsparciu płynącemu z MKiDN.

Dotacja otrzymana wcześniej z programu Infrastruktura Kultury w 2019 roku pozwoliła na realizację nowych wystaw: pierwszej przy Gabinetach Chińskich, gdzie prezentowane są kolekcje dalekowschodnie wraz z unikatowym siedemnastowiecznym japońskim stołem nanban, oraz drugiej, obejmującej korpus główny oraz Galerię Południową i Północną. Za przyznane środki ekspozycje zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt, m.in stylizowane gabloty.

W 2020 roku zmieniono aranżację wystawy w gabinetach przyległych do obu galerii na piętrze. Muzeum zakupiło wspaniałe specjalistyczne meble: ekspozytory do bezpiecznego prezentowania zabytków na podłożu papierowym oraz gablotę na pochodzące z wytwórni Karola Mintera metalowe redukcje pomników wybitnych Polaków, które od początku 2022 roku można oglądać na nowej wystawie stałej. W gablotach tych prezentowane są artefakty upamiętniające kolekcjonerską i patriotyczną działalność Aleksandra oraz Augusta i Aleksandry Potockich. Oprócz ciekawych wyrobów Mintera znalazły się tu również wrażliwe na światło mapy, ryciny i fotografie – dotąd ukryte w magazynach. Udostępnienie ich zwiedzającym stało się możliwe dzięki zakupowi nowoczesnych ekspozytorów. Są one wyposażone w oszklone szuflady i oświetlenie z mechanizmem samowyłączającym, który sprawia, że czas wystawienia na światło jest ograniczony do niezbędnego minimum, a artefakty są odpowiednio zabezpieczone.

Nawet stałe wystawy muzealne ewoluują, są nieustannie wzbogacane. Kolejna dotacja MKiDN otrzymana w 2022 roku pozwala nam na zakończenie aranżacji w galeriach na piętrze pałacu. 

Od listopada 2022 roku trwają prace nad uzupełnieniem ekspozycji w Galerii Północnej (zwanej Galerią Kolekcji Potockich) o kolejne gabloty do prezentowania arcydzieł wilanowskiej kolekcji rzemiosła artystycznego, m.in. porcelany miśnieńskiej czy unikatowych przedmiotów wykonanych z czarnej i czerwonej kamionki. Natomiast w korytarzu przy Pokojach Chińskich i Myśliwskich, dzięki ekranom wykonanym z bezpiecznego szkła, możliwa będzie prezentacja zabytków sztuki dalekowschodniej, oprawionych w dziewiętnastowieczne drewniane panneaux dekorowane motywami chińskimi. Ich konserwacja i restauracja trwa od 2021 roku. Zaprezentowane tu zostaną prawdopodobnie osiemnastowieczne trójwymiarowe kompozycje z jedwabiu, papieru i płótna, wykonane przez nieznanych artystów z Chin, z przeznaczeniem na eksport do Europy. Przez wiele lat te wyjątkowo wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych dzieła ukryte były w magazynach zbiorów – teraz będzie można je podziwiać w wnętrzach pałacu.

Projekt aranżacji wnętrz: dr Barbara Kowalewska

Kuratorki wystawy Galeria Kolekcji Potockich: dr Joanna Paprocka-Gajek, Dominika Walawander-Musz, dr Marta Gołąbek

Kuratorki wystawy Korytarz przy Pokojach Chińskich i Myśliwskich: dr Joanna Paprocka-Gajek, Karolina Alkemade, Alicja Łoboda

Realizacja: Agnieszka Pawlak, Marya Nawrocka-Teodorczyk, Magdalena Pasternak-Zabielska, Irma Fuks-Rembisz, Renata Pieniek, Anna Guzowska, Roman Orłowski, Tomasz Majcherek

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Zadanie: „Nowe ekspozycje popularyzujące ideę kolekcjonerstwa rodu Potockich – kontynuacja”

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego