© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   01.06.2016

Nowe rośliny w ogrodach wilanowskich

Na gości ogrodowych salonów w Wilanowie po okresie intensywnych wiosennych prac czeka wiele nowości.

Pod koniec maja do roślin szklarniowych wystawianych na okres letni dołączyły nowe okazy. Na tarasie górnym, w parku północnym i Ogrodzie Różanym pojawiło się kilkadziesiąt drzewek pomarańczowych i cytryn posadzonych w dębowych pojemnikach malowanych w biało-zielone pasy. Inspiracją zarówno dla układu drzewek, jak i koloru donic był znany obraz Canaletta z 1776 r. przedstawiający widok pałacu wilanowskiego. Cytrusy pochodzą ze słonecznej Sycylii, a by lepiej odnalazły się w naszej szerokości geograficznej, zapewniono im specjalistyczne podłoże prosto z Toskanii.

W Ogrodzie Różanym oraz parkach północnym i południowym posadzonych zostało blisko 300 krzewów róż historycznych odmian m.in. Rosa alba ‘Maxima’, Rosa centifolia ‘Rose de Meaux’, Rosa foetida czy Rosa gallica. Nowością są róże pienne, które po dłuższej nieobecności powróciły do Ogrodu Różanego. Piękne historyczne odmiany można podziwiać w wilanowskim parku od lipca 2015 r., dzięki pracom w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie”. Obecne nasadzenia uzupełniają kolekcję. Więcej o odmianach historycznych róż i wilanowskiej kolekcji – tutaj.

Wystrój Ogrodu Różanego uzupełniają nasadzenia sezonowe w misach na trójnogu, inspirowane składem gatunkowym rozpoznanym na kadrach przedwojennego filmu „240. rocznica śmierci Jana Sobieskiego” z 1936 r.

 

 

eea grants logo

Odtwarzanie kolekcji historycznych odmian róż w Wilanowie rozpoczęło się w 2015 r. w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” realizowanemu dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.