© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   21.09.2020

O CZYM ROZMAWIAJĄ SOBIESCY? | Konkurs na Instagramie dla klas szkół podstawowych i średnichNa czym polega konkurs?

W czasach, gdy nie było smartfonów czy nawet aparatów na kliszę, a posiadanie swojego portretu bywało niekiedy okupione godzinami pozowania w bezruchu, Sobiescy postanowili zamówić obraz swojej wielopokoleniowej rodziny.

Wyobraźmy sobie, w jakich nastrojach mogli być domownicy, gdy malarz przekonał ich do siedzenia i stania prosto w odświętnych strojach i zbrojach. A może to nie malarz, ale rodzice skłonili dzieci do pozowania, aby pokreślić znaczenie rodziny i oficjalnego portretu? Teresa Kunegunda od skrętu szyi już pewnie dostała bolesnych skurczów, a król tylko myślał czy zawieszona za nim tarcza nie spadnie zaraz na synów!

Ale czas spędzony na pozowaniu to także dobra okazja do rozmowy. O czym rozmawiają Sobiescy? O zmartwieniach zdrowotnych, o menu na jutrzejszą kolację, a może dyskutują o napiętej sytuacji międzynarodowej? A może o tym, że Aleksander wrócił wczoraj do pałacu po północy i niepotrzebnie naraził się na niebezpieczeństwa ze strony wrogów rodziny lub rabusiów (ma dopiero 16 lat, powinien być o godz. 22!)? Od rodziców pewnie dostał zakaz gry w karty i zasłania smutek dzielną miną! ;-)

Puśćcie wodze swojej wyobraźni, zaskoczcie jury konkursowe i wygrajcie nagrody dla swojej szkoły!


Zasady Konkursu

W konkursie możecie wziąć udział w pojedynkę lub wraz z kolegami i koleżankami ze szkoły, dobierając się w kilkuosobowe grupy. Wykorzystując portret króla Jana III w otoczeniu rodziny i sięgając do informacji dostępnych na stronie Pasażu Wiedzy, ułóżcie opowieść „ O czym rozmawiają Sobiescy?”. Do obrazu możecie dodać komiksowe dymki, podpisy, rysunki, malunki - technika dowolna! Historia powinna składać się z maksymalnie 10 kadrów, a Wasza praca powinna zostać sprawdzona przez dorosłego opiekuna grupy, np. nauczyciela.


Jak zgłosić prace do konkursu?

Przedstawiciel grupy powinien zamieścić pracę konkursową jako post na swoim koncie na portalu Instagram w terminie trwania konkursu. W treści posta należy wpisać hashtagi: #OCzymRozmawiajaSobiescy i #PalacwWilanowie oraz oznaczyć na zdjęciu profil Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (https://www.instagram.com/wilanowpalac/).

By umożliwić nam zobaczenie pracy, upewnijcie się, że Wasz profil na Instagramie jest publiczny.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest ukończenie 13. roku życia.


Czas trwania konkursu

Od 21 września do 27 października 2020 r.


Co oceniamy w pracach?

 • Spójność opowieści,
 • błyskotliwość, dowcip,
 • estetykę,
 • pomysłowe nawiązania do autentycznych losów Sobieskich (umiejętność korzystania z dostępnych źródeł, np. Pasażu Wiedzy, poprawność historyczną lub umiejętność przekonującego ukazania historii alternatywnej),
 • przestrzeganie zasad poprawnej pisowni.


Cele konkursu

 • Popularyzacja wiedzy o historii rodziny królewskiej, postaci króla Jana III, jego zasługach oraz polskiej historii.
 • Zwiększenie kompetencji cyfrowych, w tym obsługi programów graficznych oraz umiejętności korzystania z dostępnych zasobów ikonograficznych, a także twórczego podejścia w artystycznym budowaniu narracji.
 • Podniesienie kompetencji kulturowych poprzez zachęcanie do samodzielnego korzystania z zasobów muzeum w celach edukacyjnych i informacyjnych.

 

Nagrody

Spośród wszystkich nadesłanych prac nagrodzimy 10 najciekawszych.

Każda ze szkół, do której uczęszcza nagrodzona osoba lub grupa, otrzyma:

 • zestaw pięciu książek wydanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (przekazanych na potrzeby biblioteki szkolnej - pełna lista tytułów znajduje się w regulaminie konkursu),
 • ręcznie wykonaną rekonstrukcję XVII-wiecznej gry planszowej „Orzeł Bierze Wszystko”,
 • możliwość wzięcia udziału w wyjątkowych zajęciach, podczas których będziecie mogli zapytać o wszystko, co tylko chcielibyście wiedzieć o życiu królewskiej rodziny ;-) (do zrealizowania w muzeum lub online).


Najciekawsze prace konkursowe zostaną wyróżnione w mediach społecznościowych i na stronie internetowej muzeum.


Portret króla Jana III w otoczeniu rodziny można pobrać klikając na zdjęcie poniżej:

Portret króla Jana III w otoczeniu rodziny