© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   14.08.2013

O muzyce dawnej w Wilanowie

Muzyka od wieków towarzyszyła człowiekowi w różnych sferach życia – zarówno w pracy, zabawie, odpoczynku, jak i w rozmaitych obrzędach. W czasach króla Jana III była nieodzownym elementem życia rezydencji, uświetniając uroczystości, ale też rozbrzmiewając na co dzień w różnych zakątkach pałacu i królewskiego ogrodu. Ważną rolą muzeum jest zgłębianie, odtwarzanie i zachowywanie tej pięknej tradycji. Chcemy popularyzować muzykę dawną w celach edukacyjnych i kulturalnych.

Ważnym elementem naszej działalności jest wspieranie inicjatyw, które mają na celu interpretację muzyki dawnej i ukazywanie jej zgodnie z założeniami epok, w których powstawała. Niebagatelną rolę w tym procesie odgrywa prezentowanie muzyki na instrumentach dawnych bądź na ich kopiach. Jednym z przejawów naszych starań w tym kierunku jest działalność koncertowa. Od wielu lat w komnatach pałacu oraz jego otoczeniu organizujemy projekty muzyczne. W ciągu ostatnich kilku lat odbyło się kilkaset koncertów, średnio około 40 rocznie.

Ten dorobek nie byłby tak bogaty, gdyby nie owocne współdziałanie muzeum z różnymi instytucjami i organizacjami, takimi jak: Fundacja „Concert Spirituel”, Filharmonia im. Romualda Traugutta, Stowarzyszenie „Akademia Wilanowska”, Fundacja „Cultura Animi”, Mazowieckie Biuro Koncertowe, Warszawska Opera Kameralna czy Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina Warszawie. Dzięki tej współpracy możemy cieszyć się w Wilanowie ciekawymi programami muzycznym, festiwalami i cyklami koncertów. Wiele z nich już na stałe wpisało się w program kulturalny muzeum.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą muzyczną, żywiąc nadzieję, że zainteresuje ona nie tylko melomanów, ale również tych, którzy dopiero odkrywają w sobie pasje muzyczne.