© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   04.10.2022

„Obraz natury. Natura obrazu. Błażej Ostoja Lniski w Wilanowie”

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, najstarsze w Polsce muzeum poświęcone sztuce i jej przemianom, było zawsze miejscem, gdzie fascynacja twórczością artystyczną spotykała się z fascynacją naturą, jej prawami, zmianami i oddziaływaniem na człowieka.

Obecnie prezentowana wystawa twórczości Błażeja Ostoja Lniskiego wpisuje się w tę tradycję, chociaż sposób widzenia i notacji natury w obrazie mają już dzisiaj zupełnie inny „kod dostępu”. Przedmiotem jego sztuki jest czas ukryty w wyobrażeniu przyrody. Niedostrzegalna niemal zmiana w powtarzalności zjawisk, które jak cząstki energii pozornie podobne do siebie – budują niepowtarzalne, unikatowe światy. Każdy liść, każda dłoń, każdy gest – zdaje się dążyć ku zmianie i tylko artysta potrafi ten proces zatrzymać, unieruchomić wiecznie zmieniającą się naturę. Sztuka jest archiwistą czasu, notacją, zawieszeniem spojrzenia, chwilą pochłaniającą energię.

Błażej Ostoja Lniski urodzony w 1974 r. w Czersku na Kaszubach, w domu, w którym sztuka była codziennym obowiązkiem, przewędrował jako artysta wiele krain. Te realne i dobrze znane, o których opowiada od lat  jako profesor, wieloletni dziekan, a obecnie rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ale wędruje także przez inne krainy, na ogół samotnie,  po drogach nieoznaczonych, jego obrazy są jak ślady – odciski wrażeń pozostawione do rozpoznania  wśród paproci i liści miłorzębu. Kształty niby znane, pozornie znaczące, pilnują tajemnicy, czy raczej naszej niewiedzy, aby zbyt szybko nie zmąciła nam spokoju. Obrazy natury zespolone siłami, których jeszcze nie znamy: fotony czy kwarki? Kolory czy światła?  Materie i energie. Obecna nieobecność.

Wystawa prezentuje obrazy zapisane na płótnie i papierze. Ich materia i sposób malowania przypominają setki dni pracy mikroorganizmów. Są jak myśli skompresowane do kształtów liści. Idzie jesień. Wystawa jest przedłużeniem procesu zanikania. Idzie zima. Wystawa jest kontynuacją czasowego zamrożenia. Idzie wiosna – wystawa będzie musiała przekształcić się w następną. Wszystko trwa, zmieniając się jednocześnie. Taka jest natura obrazu.

„Obraz natury. Natura obrazu. Błażej Ostoja Lniski w Wilanowie”
22 października 2022 r. – 12 marca 2023 r. 
Wystawa czynna od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem wtorków) w godz. 10.00–15.30
Oranżeria Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Bilety: wstęp na podstawie biletu do parku.