© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   10.05.2022

Odtworzenie rustykalnych mebli ogrodowych w Parku Północnym

Po ponad 150 latach do ogrodów wilanowskich powrócił odtworzony komplet rustykalnych mebli ogrodowych należących do Aleksandry i Augusta Potockich. 

Rustykalny zestaw składa się ze stołu (ok. 170x70 cm i 75 cm wysokości blatu), dwóch krzeseł z podłokietnikami (ok. 90 cm wysokości oparcia, 57x43 cm siedziska na wysokości ok. 47 cm) oraz ławki (ok. 90 cm wysokości oparcia, 218x43 cm siedziska). Meble zostały wykonane z drewna orzecha włoskiego, olchy i jałowca, ponieważ trudno było skompletować elementy konstrukcyjne jednego gatunku. Ich naturalistyczna forma, przypominająca splątane konary drzew, stanowi możliwie jak najwierniejsze nawiązanie do fotografii ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie z 1864 roku (DI36029). Meble zostały odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych i będą eksponowane w sezonie letnim w swojej historycznej lokalizacji w Parku Północnym, przy kolumnie z orłem.

Projekt stanowi kolejny ważny krok w przywróceniu historycznego wyposażenia wilanowskich ogrodów.  Zapraszamy Państwa do podziwiania i korzystania z mebli podczas wizyty w ogrodach Muzeum.


Realizacja projektu była możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.