© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   03.04.2023

Otwieramy wyobraźnię i przekazujemy wiedzę – z sukcesem

Król Jan III nie podejmie nas w swojej rezydencji osobiście, ale można go poznać zwiedzając komnaty, w których mieszkał ponad 300 lat temu. Można też poczuć atmosferę królewskiego dworu wszystkimi zmysłami, gotując pod okiem kuchmistrza i w oparciu o przepisy z najstarszych polskich książek kucharskich. Albo tańcząc tak, jak tańczono w Wilanowie w dawnych czasach. Albo kaligrafując tak, jak czyniono to w królewskiej kancelarii…

Chcemy uroczyście otrąbić sukces: w pierwszym kwartale 2023 roku zorganizowaliśmy 540 zajęć edukacyjnych - historycznych, rekonstrukcyjnych i przyrodniczych, w ramach których wilanowscy edukatorzy otwierali wyobraźnię i przekazywali wiedzę oraz praktyczne umiejętności dzieciom, młodzieży i dorosłym. To ponad 170% więcej zajęć edukacyjnych niż w analogicznym okresie 2022 roku! Gratulujemy edukatorkom i edukatorom tworzącym dobrą atmosferę muzeum wilanowskiego i dziękujemy za ich niespożytą energię i profesjonalizm. 

Najczęściej wybierane zajęcia to niezmiennie „Wizyta u króla", warsztaty kulinarne w Villi Intracie oraz warsztaty tańca dawnego „Roztańczony dwór", a także warsztaty kaligraficzne w naszym nowym, pięknie wyposażonym Scriptorium Villa Nova. Nadchodząca wiosna przyniesie rozkwit zajęć przyrodniczych w historycznych ogrodach i parku wilanowskim, które zawsze cieszą się wielką popularnością.

Warto skorzystać! Zapraszamy do kontaktu z biurem rezerwacji, z naszymi koleżankami, które chętnie i profesjonalnie dopasują ofertę do potrzeb każdej grupy szkolnej, przedszkolnej, grupy młodzieży i osób dorosłych. Mamy wiele do pokazania i przekazania  :)

t: 798 290 977 (pon.–pt., godz. 9–16)
m: bilety@muzeum-wilanow.pl

Więcej: https://www.wilanow-palac.pl/edukacja/program_dla_grup

Oto krótki opis tych zajęć, które najchętniej wybierano w 1. kwartale 2023 roku:

Wizyta u króla

Chociaż król Jan III nie podejmie nas w swojej rezydencji osobiście, to dobrze go poznamy podczas zwiedzania komnat, w których przebywał ponad 300 lat temu. Dowiemy się, kogo nazywał swoją „niepokonaną pasją”, ile książek zgromadził w królewskiej bibliotece i co lubił czytać. Odpowiemy też na pytanie, czy zwycięzca spod Wiednia naprawdę wyruszył na wojnę w sandałach. Spostrzegawczy goście znajdą w królewskich apartamentach szaroburego kota i małą małpkę. Na chwilę wcielimy się też w XVII-wiecznego szlachcica, wkładając żupan i kontusz…

W staropolskiej kuchni

Kuchnia staropolska pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. To doborowa mieszanka wielu kultur, w której tradycje Zachodu doprawione są wyraźnymi smakami Wschodu. Podczas zajęć poznamy dawne smaki i tradycje, a pod okiem profesjonalnych kucharzy oraz z pomocą edukatorów kulinarnych przyrządzimy dania według przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.

Roztańczony dwór

„W wieczór tany były” – taki zapis pojawia się w diariuszu dworu wilanowskiego wielokrotnie. Do ulubionych rozrywek Sobieskich należały tańce, które urządzano przy każdej możliwej okazji. Wiemy, że królowa Maria Kazimiera była doskonałą tancerką, choć przecież ta umiejętność nie należy do najprostszych. Spróbujmy własnych sił w tańcu dawnym – od kroków zupełnie podstawowych do XVII-wiecznych polonezów, kontredansów i układów tańca dworskiego. Taka forma ćwiczeń fizycznych kształtowała powab, elegancję oraz prostą sylwetkę, na co również zwrócimy uwagę, doskonaląc ukłony i elementy etykiety obowiązującej na dworze króla Jana III. Obowiązuje strój niekrępujący ruchów i wygodne buty.