© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   29.07.2020

Polsko-włoskie seminarium ogrodowe „Citri et aurea” | 1–3 września 2020

Realizowany z sukcesem od 2019 r. projekt „Citri et Aurea” rozwija się znakomicie, podobnie jak współpraca pomiędzy Galerią Uffizi a Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. We wrześniu 2020 r. w Warszawie odbędzie się specjalistyczne seminarium z udziałem pracowników historycznych rezydencji z Polski i Włoch, podczas którego zaprezentowane zostaną osiągnięcia obu krajów w konserwacji zabytkowych ogrodów i kolekcji cytrusów.

Umocnienie kontaktów dyplomatycznych pomiędzy dworami wielkiego księcia Toskanii Kosmy III Medyceusza i króla Jana III po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem zaowocowało przesłaniem do Wilanowa ośmiu skrzyń roślin w 1684 r. Wśród gatunków wymienionych w źródłach znajduje się m.in. cytryna lumia zwana Jabłkiem Adama (Citrus lumia ‘Pomum Adami’), wręczana w tamtych czasach w dowód przyjaźni. Delikatny transport pokonał ponad 1600 km trudnej drogi z Florencji do Warszawy. Niezwykła historia roślin sprzed prawie 340 lat stała się przyczynkiem do rozpoczęcia współpracy pomiędzy Ogrodami Boboli zarządzanymi przez Galerię Uffizi a Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie dotyczącej historycznych kolekcji cytrusów.

Ogrody Boboli mogą poszczycić się niezwykłą kolekcją cytrusów, uznawaną za jeden z najważniejszych zbiorów w Europie. Obejmuje ona przeszło 500 donic z drzewami cytrusowymi ok. 90 różnych odmian, spośród których ponad 20 stanowią dawne odmiany z czasów Medyceuszy. Do dziś rośliny utrzymywane są z zachowaniem tradycyjnych metod uprawy oraz toskańskiego rzemiosła.

Pracownicy Ogrodów Boboli swoją ekspercką wiedzą wesprą zespół muzeum w Wilanowie w realizacji niezwykle trudnego przedsięwzięcia - rekonstrukcji kolekcji historycznych odmian cytrusów. Proces jej odtwarzania rozpoczęto w 2016 r., gdy w ogrodzie barokowym pojawiło się 38 drzew pomarańczowych umieszczonych w charakterystycznych dębowych donicach malowanych w biało-zielone pasy. Wilanowska kolekcja liczy obecnie ponad 100 egzemplarzy cytrusów w 7 gatunkach i stanowi rzadki w Polsce zbiór drzew oranżeryjnych.

W pierwszym etapie projektu „Citri et Aurea”, zrealizowanym w 2019 r., troje pracowników wilanowskiego muzeum przybyło do Florencji z wizytą studyjną, aby zapoznać się z tradycyjnymi metodami uprawy oraz toskańskim rzemiosłem ogrodowym. Przyjazd stał się okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie konserwacji ogrodów historycznych i kolekcji drzew cytrusowych. W 2020 r. grupa pracowników Ogrodów Boboli przyjedzie do Polski z rewizytą.

Podczas polsko-włoskiego seminarium ogrodowego zaplanowanego w dniach 1–3 września specjaliści z Włoch poznają najwybitniejsze przykłady polskich założeń pałacowo-ogrodowych: rezydencje w Wilanowie i Łazienkach Królewskich, pałac Radziwiłłów w Nieborowie i romantyczny park w Arkadii. W części wykładowej zaś zaprezentowane zostaną osiągnięcia instytucji obu krajów na polu konserwacji zabytkowych ogrodów i kolekcji cytrusów. W wydarzeniu wezmą udział znakomici eksperci i praktycy pracujący dla historycznych rezydencji oraz przedstawiciele włosko-polskiej społeczności. To unikatowy przykład współpracy pomiędzy Polską a Włochami w obszarze sztuki ogrodowej.

Program seminarium już wkrótce.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną seminarium stacjonarne będzie miało charakter zamknięty. Wystąpienia prelegentów zostaną nagrane i udostępnione w późniejszym terminie na kanale YouTube.

Kurator seminarium:
Jacek Kuśmierski
jkusmierski@muzeum-wilanow.pl

Projekt dofinansowano ze środków polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Inspirująca”

logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partner strategiczny

Logo Galerii Uffizi
Partnerzy

Logo Instytutu Polskiego w Rzymie Logo PAN w Rzymie


Patroni seminarium

Logo Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie Logo Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych Logo Polskiej Organizacji Turystycznej


Patronat medialny

Logo Gazzetta Italia