© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   07.03.2024

Portret konny Stanisława Kostki Potockiego

W Pałacu Wilanowskim eksponowany jest dużych rozmiarów portret konny Stanisława Kostki Potockiego namalowany przez Jacques'a-Louisa Davida, wybitnego malarza Rewolucji Francuskiej, a potem piewcy Napoleona. Obraz zaliczany jest do arcydzieł w polskich kolekcjach. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym dziele.

Przeczytaj

Najcenniejszy obraz kolekcji

Czy można namalować czyjś portret nigdy nie widząc modela na oczy? Taką zagadkę kryje obraz najwybitniejszego przedstawiciela klasycyzmu, malarza Jacques'a-Louisa Davida. Zobacz film o portrecie, arystokracie, rewolucjoniście, koniu i psie...Konserwacja

Obraz przeszedł kompleksową konserwację i szereg badań, dzięki którym wiemy o nim o wiele więcej. Ten film pokazuje, na czym polegał proces konserwacji oraz jakie wyzwania i tajemnice towarzyszyły podczas prowadzonych prac.

Publikacja

Portret konny Stanisława Kostki Potockiego Jacques’a-Louisa Davida, autorzy: Anna Guzowska, Anna Kwiatkowska, Dominika Walawender-Musz, Warszawa 2021, ISBN: 978-83-66104-66-2
Kup teraz w e-sklepie!

Publikacja omawia historię najważniejszego portretu w kolekcji wilanowskiej. Okoliczności namalowania i zakupu tego dzieła nie są jeszcze w pełni wyjaśnione. Nadal intryguje przebieg współpracy Potockiego i Davida oraz zjawisko narastania swoistej legendy dzieła, która splotła wątki artystyczne z opowieścią o chwili tryumfu jeździeckiego nad nieposkromionym wcześniej ogierem ze stajni króla Neapolu. Obraz został wykonany w latach 1780-1781 i należy do znamienitszych malarskich wizerunków Polaków. Uchodzi zarazem za jedno z najbardziej cenionych dzieł Jacques’a Louisa Davida (1748-1825).