© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   25.02.2010

Portret Olimpii ŁosiowejPortret Olimpii Łosiowej  150x190cm namalowany przez Józefa Brodowskiego (?) prawdopodobnie w latach 1818-1820. Olimpia Łosiowa (1800-1843) była córką Adama Siemońskiego – posła na Sejm Wolnego Miasta Krakowa w 1818r. i Tekli Dembińskiej. Mężem Olimpii był Feliks Łoś h. Dąbrowa, poległy pod Modlinem w 1831r. Zabytek został ofiarowany Muzeum w Wilanowie w 1978r. przez Marię i Jerzego Łosiów.

Obraz olejny, gładko malowany na bardzo cienkim płótnie, kilkukrotnie poddawany był zabiegom konserwatorskim. Największym uszkodzeniem obrazu był duży ubytek podłoża płóciennego w partii niebieskiego szala na wysokości stóp portretowanej kobiety (22x13 cm) . W chwili rozpoczęcia konserwacji, w tym miejscu, odznaczały się wyraźnie krawędzie łaty.

Obraz pokryty był grubą warstwą wtórnego mocno pożółkłego i zabrudzonego werniksu oraz zmienionymi kolorystycznie retuszami.


Przeprowadzono pełną konserwację, w trakcie  której usunięto przede wszystkim poprzedni dublaż utrwalający deformacje podobrazia. Wymieniono wyżej opisaną łatę, oczyszczono lico z pożółkłego werniksu, przemalowań i rozległych retuszy. Został wykonany nowy dublaż przy użyciu stabilnego chemicznie spoiwa  Bevy 371.Po konserwacji obraz odzyskał świeżość, rozjaśnił się, dzięki czemu uczytelniły się ciemne partie obrazu i niewidoczne wcześniej szczegóły: gruby pień drzewa i źródełko na pierwszym planie.

 

Obraz można podziwiać w Galerii Portretu Polskiego XIX w. na pierwszym piętrze pałacu wilanowskiego.