© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   03.07.2020

Pożegnanie Janusza Korzeniowskiego

Janusz Korzeniowski (23 lipca 1979 – 1 lipca 2020)

Od lat goście wchodzący do wilanowskich ogrodów mijali namiot, w którym siedzieli dzieci, młodzież, i dorośli w skupieniu kreślący litery. W namiocie spotkać można było mężczyznę w brązowym habicie lub pięknie zdobionym, dawnym stroju. Zwykle zagadywał zwiedzających, a potem pięknym pismem wypisywał ich imiona na kawałkach papieru. Tysiące imion z różnych stron świata. Pisał dedykacje zakochanym, życzenia na różne okazje, podziękowania, dyplomy, spisy potraw na warsztaty kulinarne. To wszystko, co ktoś chciał upamiętnić, uczynić uroczystym, istotnym. Spacerowiczów witał staropolskim pozdrowieniem i ukłonem, zamiatając przy tym ogromnym kapeluszem dziedziniec pałacowy. Zawsze znajdował czas dla każdego gościa, z każdym chciał zamienić chociaż kilka słów... 

Miał wizję wyjątkowego miejsca – Scriptorium Villa Nova, przestrzeni zaaranżowanej na zajęcia kaligraficzne. Tę wizję urzeczywistnił – dzięki Niemu powstało niezwykłe miejsce skupienia i kształcenia. W przeciągu kilkunastu lat pracy własnoręcznie zbudował dwie prasy drukarskie, skrzynie, pudła na materiały kaligraficzne, pulpity, stoły, ławy do pracy, opracował rysunki do ćwiczeń kaligraficznych, ale przede wszystkim zarażał pasją do sztuki kaligrafii.

Prowadził liczne warsztaty kaligraficzne z publicznością w różnym wieku, uczył jak układać rękę, jak kreślić piękne litery, zachęcał do wytrwałości. Ze społeczną pasją i cierpliwością cechującą najlepszych wychowawców uczył pięknego pisma, mówiąc przy tym o szacunku dla dziedzictwa i wartości nauki w życiu człowieka. Intuicyjnie wiedział, jak dotrzeć do każdego, a jego chęć dzielenia się wiedzą i umiejętnościami oraz otwartość, z jaką witał gości w Scriptorium Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, sprawiły, że stał się wzorem edukatora muzealnego. Mistrzem kaligrafii, który sam, własną pracą doszedł do biegłości i kunsztu. Kaligrafia była całym jego życiem i potrafił przekazać tę pasję licznemu gronu uczniów i fanów.

Janusz Korzeniowski odszedł on nas 1 lipca 2020 r. Będzie nam go bardzo brakowało, jego zapału, entuzjazmu, pogody ducha i chęci pomocy w rozwiązywaniu codziennych i niecodziennych trudności.

Przekazujemy wyrazy współczucia Rodzinie i Najbliższym.

Pogrążeni w smutku pracownicy i dyrektor
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,
koleżanki i koledzy, uczennice i uczniowie

Czasami na dziedzińcu pałacowym usłyszeć można było dzwonek szkolny, kończący warsztaty kaligraficzne. My jednak nie kończymy, a uczniowie Janusza Korzeniowskiego chcą kontynuować program tworzony z taką pasją przez mistrza kaligrafii. Zachęcamy więc wszystkich – piszcie ręcznie, niech pasja, którą dzielił się z nami Janusz, trwa. Scriptorium Villa Nova wznowi działanie w drugiej połowie lipca, wciąż będziemy wykorzystywać materiały i pomoce wykonane przez naszego nieodżałowanego Kolegę.

Chcemy podzielić się również krótkim wywiadem pt. „Kaligraf z Prawdziwego Zdarzenia”, którego Janusz Korzeniowski udzielił stronie „Smok i feniks” – LINK.

Pogrzeb Janusza Korzeniowskiego odbył się w środę, 15 lipca o godz. 9.30, w Parafii Rzymskokatolickiej Matki Boskiej Zwycięskiej, przy ul. Grzybowej 1 w Rembertowie.