© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   18.10.2022

Premiera aplikacji Glaze w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i firma technologiczna Well of Art zapraszają na premierę aplikacji Glaze – pierwszego cyfrowego narzędzia do malowania w technice dawnych mistrzów. Tej jesieni odwiedzający pałac w Wilanowie jako pierwsi skorzystają z tego innowacyjnego rozwiązania, opracowanego przez polskich naukowców i programistów.

Aplikacja Glaze została stworzona przez polską firmę technologiczną Well of Art we współpracy z naukowcami z Politechniki Białostockiej. Trzyletni proces badawczo-rozwojowy współfinansowany był przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt od początku wspierają Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz londyńska Fundacja Colnaghi, działająca przy najstarszej komercyjnej galerii sztuki na świecie, istniejącej nieprzerwanie od 1760 roku.

W wyniku współpracy powstało nowatorskie cyfrowe narzędzie, które z naukową dokładnością pozwala odzwierciedlić historyczne i fizyczne uwarunkowania laserunkowego malarstwa olejnego – rewolucyjnej techniki, rozwiniętej przez renesansowych mistrzów takich jak Jan van Eyck czy Leonardo da Vinci. Polegała ona na nakładaniu na siebie cienkich, mocno rozcieńczonych i przezroczystych lub półprzezroczystych warstw farby (laserunków), które zmieniają ton lub barwę warstwy poniżej. Dzięki opracowaniu przez zespół projektu oryginalnego modelu matematycznego możliwe stało się optyczne mieszanie barw w świecie cyfrowym. Glaze wiernie odtwarza prawdziwe doświadczenie malarskie, eliminując bariery takie jak długotrwałe oczekiwanie na wyschnięcie warstw farby, kosztowne materiały czy szkodliwe substancje, dzięki czemu technika olejna staje się dostępna dla szerokiego grona użytkowników.

Aplikacja powstała z myślą o najmłodszym pokoleniu, które biegle i twórczo korzysta z nowych technologii. O możliwościach aplikacji jako pierwsi przekonają się zwiedzający Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wszyscy chętni będą mogli zatrzymać się przy jednej z wysp malarskich umieszczonych w pałacu, by oddać się radości tworzenia na iPadzie i artystycznym zabawom w otoczeniu oryginalnych dzieł sztuki.

Wyspy malarskie dostępne są dla zwiedzających pałac wilanowski w ramach biletu wstępu do muzeum.

Na tych, którzy chcieliby zgłębić tajniki warsztatu dawnych mistrzów i rozwinąć swoje umiejętności artystyczne, czeka bogaty program warsztatów z wykorzystaniem Glaze. Warsztaty rodzinne odbywają się w każdy weekend od 22 października do 18 grudnia 2022 r. Zapraszamy również grupy szkolne do zapisów na nowatorskie zajęcia z cyfrowego malarstwa, inspirowane wilanowską kolekcją sztuki. Wszystkie zajęcia w ramach programu są bezpłatne.



Organizatorzy:

  

Partnerzy:

 

Współfinansowanie prac badawczo-rozwojowych: