© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Pudełko osobliwości

W dawnych czasach wśród władców modne było posiadanie rzeczy osobliwych, szczególnych, cennych i wyjątkowych. Często przechowywane były one w specjalnych pomieszczeniach zwanych gabinetami osobliwości lub kunstkamerami. Kolekcjonowano nie tylko dzieła sztuki, ale też najróżniejsze przedmioty, takie jak muszle, korale, zasuszone owady, wypchane zwierzęta, ryciny, pióra ptaków, poroża, czaszki, a nawet eksponaty pochodzące jakoby od zwierząt mitycznych, takie jak rogi jednorożców, które de facto były zębami narwali. 

Znanym wilanowskim kolekcjonerem był Stanisław Kostka Potocki. Dobierał on dzieła sztuki tak, by jego kolekcja dawała wyobrażenie o wszystkich okresach i stylach. Szczególną jego pasją była archeologia. Uczestniczył on osobiście w wykopaliskach w poszukiwaniu dzieł starożytnych, np. etruskich. 

Obecnie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie można podziwiać piękną kolekcję dzieł sztuki, dawnych przedmiotów użytkowych i rzeczy osobliwych, a także pomieszczenia stanowiące gabinet kolekcjonera.

Każdy z nas także może stać się kolekcjonerem przedmiotów osobliwych i nie trzeba wcale w tym celu zamieniać swojego pokoju w kunstkamerę. Przygotujmy więc wspólnie pudełko na nasze skarby, a w ich poszukiwaniu wybierzmy się na spacer do ogrodów wilanowskich. Znaleźć tam można wiele przyrodniczych osobliwości. Pamiętajmy jednak, że prawdziwy kolekcjoner nie będzie łamał gałązek czy zrywał roślin w królewskich ogrodach, zbierajmy tylko to, co znajdziemy na ziemi. Więc do dzieła!

Potrzebne będą:
pudełko kartonowe,
papier ozdobny w osobliwe wzory,
nożyczki,
klej,
kilka wolnych chwil na spacer po ogrodach.

Przystępujemy do pracy:
1. Pudełko oklejamy papierem w osobliwe wzory.
2. Udajemy się na spacer, w czasie którego zbieramy różne przyrodnicze osobliwości.
3. Osobliwości umieszczamy w pudełku, warto dołączyć karteczkę z podpisem, jeśli boimy się, że zapomnimy, czym jest dany eksponat.
4. Pudełko osobliwości pokazujemy naszej rodzinie i przyjaciołom, może i oni połkną kolekcjonerskiego bakcyla.
5. Kolekcję uzupełniamy o kolejne znaleziska.

Na fotografii widać gotowe pudełko osobliwości. Eksponaty zebrano w czasie godzinnego spaceru po wilanowskich ogrodach. Wśród nich znajdują się: liście miłorzębu i topoli białej, piórka krzyżówki, galasy na liściach dębu, żołędzie dębu czerwonego, szyszki modrzewia i żywotnika, przypominające szyszki owocostany olchy, wióry z drzewa pogryzionego przez bobra, porosty na kawałkach kory, skorkowaciałą gałązkę wiązu, ciernie glediczii trójcierniowej, szyszkę sosny czarnej, szyszkę tego samego gatunku, na której żerował dzięcioł, a także szyszkę z tej samej sosny ogryzioną przez wiewiórkę. Jeden spacer, a tyle skarbów!