© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   30.08.2019

Remont Oficyny Kuchennej zakończony

22 miesiące – tyle czasu trwała realizacja zadania zatytułowanego „Rozbudowa, przebudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku dawnej Kuchni w Pałacu w Wilanowie”. Prace rozpoczęły się we wrześniu 2017 r. i zakończyły w lipcu 2019 r.

Budynek Kuchni wchodzący w skład zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie wzniesiony został w 2. poł. XVII w. wg projektu Szymona Bogumiła Zuga, wybitnego niemieckiego architekta, klasycysty, niewątpliwie jednego z najważniejszych przedstawicieli tego kierunku w architekturze Europy. W latach 60. ubiegłego wieku obiekt został przystosowany do funkcji biurowych i mieszkalnych. To wolnostojący budynek na planie prostokąta o wymiarach zewnętrznych 32,36 m na 13,70 m, ma trzy kondygnacje naziemne (parter, piętro i poddasze) oraz jedną podziemną.

Celami przeprowadzonej inwestycji były zabezpieczenie, renowacja i odtworzenie pierwotnego piękna architektonicznego budynku oraz zmiana jego funkcji na kawiarniano-wystawienniczą oraz biurową. I tak się stało. Na poddaszu i piętrze znajdują się biura działów Edukacji Muzealnej, Komunikacji Społecznej i Obsługi Publiczności, na parterze otworzona będzie kawiarnia, a w części podziemnej przewidziane zostały – nowoczesne zaplecze kuchenne oraz toalety dla gości. Warto również zaznaczyć, że cały budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jesteśmy przekonani, że osiągnięte efekty przez długie lata będą służyły muzeum oraz wszystkim zwiedzającym jedyną w Polsce, letnią, barkową rezydencję królewską w Wilanowie.


Zadanie Rozbudowa, przebudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku Dawnej Kuchni w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logotyp MKiDN