© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   12.03.2021

Wystawa „Rośliny i zwierzęta”

Arcydzieła natury i kunszt nowożytnych technik graficznych, feeria kolorów prezentowanych obiektów w połączeniu z rozmachem królewskiej rezydencji oraz bogactwem otaczającej przyrody zostały wykorzystane do stworzenia niezwykłej, wielowarstwowej opowieści. Wystawa, którą można było oglądać od 7 maja do 15 sierpnia 2021 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, była wizualną ucztą dla miłośników sztuki, interesującą propozycją dla reprezentantów nauk biologicznych, a dla najmłodszych - zaproszeniem do wspaniałej podróży w głąb egzotycznej dżungli.

Na wystawie niczym w soczewce spotkała się przeszłość i teraźniejszość. Dla wielu gości była to okazja do zachwytu nad pięknem świata i wyrażenia podziwu dla twórców atlasów historii naturalnej, ale też do refleksji o tempie rozwoju cywilizacyjnego i potrzebie bardziej zrównoważonego korzystania z zasobów naszej planety.

W unikatowej artystycznie kolekcji rycin oraz albumów przyrodniczych prezentowano dzieła Ulissesa Aldrovandiego, Georges’a Cuviera i Georges-Louisa Leclerca hr. Buffona najważniejsze dzieło Marii Sibylli Merian, podsumowujące prowadzone przez nią badania nad florą i fauną – przede wszystkim owadami – Surinamu.

Struktura narracyjna wystawy prezentującej zbiory Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN oraz Biblioteki PAU i PAN w Krakowie w drugim wydaniu (po Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, 2020 r.) została poszerzona o obiekty należące do Biblioteki Narodowej w Warszawie, a także grafiki z prywatnej kolekcji autora koncepcji wystawy, Krzysztofa Radoszka. W nowej aranżacji dzieła sztuki nawiązały dialog z architekturą pałacowych wnętrz. Dodatkowym łącznikiem z nowym miejscem była prezentowana na wystawie ceramika użytkowa z kolekcji wilanowskiej, między innymi serwis deserowy dekorowany motywami botanicznymi, inspirowanymi słynną kopenhaską zastawą – „Flora Danica”, a także finezyjne kreacje roślinne Johanna Joachima Kändlera, wirtuoza miśnieńskiej porcelany.

Kontakt dla mediów:
media@muzeum-wilanow.pl
Elżbieta Grygiel, tel. 785 905 714; Marlena Pierepioka, tel. 882 341 110

Organizatorzy:
Logo Muzeum Pałacu Króla Jana III w WilanowieLogo Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie


Logo Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie       Logo Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie,      Logo Biblioteki Narodowej


Przy wsparciu finansowym:

Logo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu


Patronat:
Logo Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych


Patronat medialny:

Logo TVP Kultura    Logo Radia dla Ciebie    Logo Poska TimesLogo Warszawa NaszeMiasto


Partnerzy:

Logo Pro4Media  Logo Multidekor  Logo GreenDesigners      logo KingLED