© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   14.03.2022

Rozwój infrastruktury w ramach projektu „www.muzeach” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie


W każdym z pięciu muzeów biorących udział w projekcie „www.muzeach” powstały tysiące fotografii. Będą one udostępnione publiczności jako zbiory cyfrowe za pomocą strony wmuzeach.pl. Jednak, aby to umożliwić, potrzebne były większa przestrzeń do przechowywania plików oraz rozbudowana i zmodyfikowana infrastruktura techniczna i teleinformatyczna.

Właśnie dlatego muzea uczestniczące w projekcie zakupiły m.in.: macierze dyskowe, stacje robocze, serwery, przełączniki sieciowe, a także sprzęt fotograficzny do pracowni digitalizacyjnych, wzorniki do zarządzania barwą i oprogramowanie do obróbki graficznej zdjęć. Wymienione zakupy podniosły oraz ujednoliciły standardy digitalizacji i udostępniania zbiorów we wszystkich instytucjach. W niektórych muzeach zostały również przeprowadzone prace budowlane dostosowujące pomieszczenia do nowych wymogów technicznych.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jako lider projektu przechowuje dane własne i zbiorcze, czuwa także nad całym systemem teleinformatycznym projektu oraz nad jego utrzymaniem.

Aby utrzymać stronę wmuzeach.pl, zakupiono serwer oraz dwie domeny internetowe – w wersji polskiej (wmuzeach.pl) i angielskiej (inmuseums.pl). Kupiono także certyfikaty SSL, które potwierdzają własność Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz zabezpieczają połączenia przez szyfrowanie danych.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zainwestowało również w macierze dyskowe i serwery poprawiające bezpieczeństwo danych przez powielenie lub rozproszenie systemów na różne urządzenia. Serwery działające w klastrze (kilka maszyn połączonych w grupę) obsługują bieżące działanie instytucji oraz odpowiadają za zarządzanie przechowywanymi danymi na macierzach. Awaria lub wyłączenie pojedynczego serwera nie spowoduje problemów w funkcjonowaniu muzeum. Na macierzach są przechowywane setki TB danych lidera projektu oraz kopie danych konsorcjantów. Dzięki nadmiarowemu połączeniu macierzy i synchronizacji danych awaria (lub wyłączenie) jednej z macierzy nie spowoduje utraty danych ani nie zakłóci dostępu do danych.

Ryzyko wystąpienia zagrożeń dla serwerów, takich jak zalanie czy pożar, zostało zmniejszone przez wybudowanie podłogi technicznej (podniesionej na 30 cm) oraz uruchomienie niskociśnieniowego systemu gaszenia gazem, bezpiecznego dla sprzętu elektronicznego w serwerowni.

Prace w serwerowni były prowadzone w trakcie działania Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, co stanowiło spore wyzwanie i wymagało dużej koordynacji działań. Konieczne było m.in. podniesienie wszystkich szaf serwerowych wraz ze znajdującym się w nich sprzętem oraz przełożenie okablowania światłowodowego i miedzianego pod szafy i podłogę techniczną. Następnie ułożono niepalną podłogę techniczną oraz zamontowano elementy systemu gaszenia gazem w pomieszczeniu i pod podłogą. System gaszenia został wybrany taki, aby był jak najbezpieczniejszy dla sprzętu przy jak najmniejszej ingerencji w zabytkową substancję budynku. Dzięki zastosowaniu rozwiązania niskociśnieniowego nie wykonywano prac inwazyjnych czy zmieniających wygląd pomieszczeń i budynku.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie kupiło także stacje robocze, sprzęt fotograficzny do pracowni digitalizacyjnej, wzorniki do zarządzania barwą i oprogramowanie do obróbki graficznej oraz plików gigapikselowych. Wymienione zakupy poprawiły jakość pracy, przyspieszyły obróbkę grafiki, podniosły oraz ujednoliciły standardy digitalizacji i udostępniania zbiorów, a także pozwoliły zastosować nowoczesne techniki wykonywania i udostępniania kopii cyfrowych zbiorów.


Beneficjent: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Partnerzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLINMuzeum Narodowe w Lublinie (dawniej Muzeum Lubelskie w Lublinie)Muzeum Narodowe w SzczecinieMuzeum – Zamek w Łańcucie
Całkowity koszt projektu: 12 172 215,58 zł
Kwota dofinansowania: 9 247 929,94 zł

POPC